S-a reluat și Liga a 5-a

Home Oltenia S-a reluat și Liga a 5-a
S-a reluat și Liga a 5-a

Returul celei de a doua divizii județene a avut parte de jocuri interesante, dar și unele echipe retrase.

Liga a 5-a Dolj și-a reintrat duminică în drepturi cu meciuri interesante în cele 4 serii. Echilibrul ierarhic se menține după 16 runde jucate în toate seriile, iar în prima dintre ele formațiile clasate pe locurile 1-3 sunt la egalitate de puncte. Tot în prima serie sunt și cele mai multe echipe excluse din competiție și anume: Progresul Ciupercenii Vechi, Viitorul 2014 Calafat, Viitorul Vârtop și Avântul Rast.

Seria a doua pare la fel de interesantă, deoarece echipa care a terminat pe prima poziție în sezonul trecut, Vulturul Catane, se luptă pentru șefie cu Vânătorul Desa. Gruparea din Catane a pierdut însă surprinzător în prima rundă din retur cu 0-3 în fața grupării din Seaca de Câmp. Este de remarcat parcursul bun al echipelor din Mârșani și Coțofenii din Dos care suflă în ceafă” formațiilor de pe primul loc în seriile 4 și 5, Unirea Amărăștii de Jos, respectiv Progresul Mischii. Cele două echipe se vor întâlni în etapa a 19-a pe terenul de la Mischii, unde este una dintre cele mai cochete baze sportive la acest nivel competițional, iar în tur gruparea din Coțofenii din Dos a învins clar actualul lider cu 5-2.

Rezultatele din prima rundă oficială a acestui au fost următoarele: Recolta Cioroiași Unirea Vela 1-3, Recolta Urzicuța – Voința Caraula 4-1, Viitorul Afumați – Spicul Unirea 1-0, Vulturul Catane – Recolta Seaca de Câmp 0-3. Partida Viitorul Dobidor – Vânătorul Desa nu s-a jucat, iar Fulgerul Maglavit și Viitorul Ciupercenii Noi au stat – seria 1; Inter Secui – Știința Calopăr 2-0, Știința 2016 Craiova – Progresul Cerăt 1-1, Aktiv Padea – Viitorul Giurgița 2-4, Jiul Podari 2 – Recolta Măceșu de Jos 3-0, Voința Belcin – Viitorul Țuglui 2-2, Fulgerul Întorsura – Viitorul Măceșu de Sus 1-1, iar Știinta Malu Mare și Triumf Bîrca au stat – seria a 2-a; AS Rojiște – Viitorul 2 Cârcea 0-2, Victoria Călărași – Voința Puțuri 1-0, Știința Celaru – Unirea Amărăștii de Jos 0-2, Fulgerul 2016 Mârșani – Progresul 91 Amărăștii de Sus 3-2, Energia Radomir – Unirea Tâmburești 4-1, AS City Leu – Torentul 2016 Secui și Viitorul Teasc – Constructorul 2012 Craiova nu s-au disputat, iar Progresul Castranova a stat – seria a 3-a; Jiul Breasta – Vulturul Cernătești 7-0, AS Scaești – Progresul Mischii 1-3, Șarja Robănești 2017 – CS Sopot 1-2,  Viitorul Coșoveni – Flacăra Drăgotești 3-2, Viitorul Coțofenii din Dos – Sporting Seaca de Pădure 8-1, ACSO Filiași 2 – Betis Craiova 8-0, și Voința Rasnic – Viitorul Ghindeni 3-0, iar Avântul Pielești – Viitorul Valea Fântânilor nu s-a disputat – seria a 4-a.

Clasament, seria 1

1. Vânătorul Desa 11 9 1 1 50-18 28

2. Vulturul Catane 12 9 1 2 43-15 28

3. Viitorul Afumați 12 9 1 2 42-21 28

4. Fulgerul Maglavit 11 7 2 2 42-17 23

5. Spicul Unirea 12 6 1 5 33-22 19

6. Ciupercenii Noi 11 6 0 5 31-23 18

7. Seaca de Câmp 12 5 1 6 25-27 16

8. Viitorul Dobridor 11 4 1 6 24-31 13

9. Voința Caraula 12 4 0 8 30-49 12

10. Unirea Vela 12 3 0 9 21-52 9

11. Recolta Cioroiași 12 2 1 9 18-42 7

12. Recolta Urzicuța 12 1 1 10 17-59 4

Etapa viitoare:

25 martie, ora 11

Voința Caraula – Viitorul Afumați

Spicul Unirea -Vulturul Catane

Viitorul Ciupercenii Noi – Viitorul Dobridor

Vânătorul Desa – Recolta Cioroiași

Recolta Seaca de Câmp, Unirea Vela, Recolta Urzicuța și Fulgerul Maglavit vor sta.

Clasament, seria a 2-a

1. Progresul Cerăt 14 10 3 1 60-20 33

2. Viitorul Giurgița 14 9 4 1 49-22 31

3. Știința 2016 Craiova 14 9 2 3 29-24 29

4. Măceșu de Jos 14 7 5 2 42-23 26

5. Măceșu de Sus 14 8 2 4 36-18 26

6. Știința Calopăr 14 8 2 4 31-19 26

7. Inter Secui 14 6 2 6 35-25 20

8. Triumf Bârca 13 6 1 6 25-27 19

9. Jiul 2 Podari 14 5 2 7 34-40 17

10. Fulgerul Întorsura 14 3 2 9 30-43 11

11. Aktiv Padea 14 3 1 10 32-45 10

12. Voința Belcin 14 2 4 8 22-48 10

13. Știința Malu Mare 13 3 0 10 19-67 9

14. Viitorul Țuglui 14 2 2 10 22-45 8

Etapa viitoare:

25 martie, ora 11

Știința CalopărȘtiința 2016 Craiova

Progresul Cerăt – Aktiv Padea

Triumf Bârca – Jiul Podari 2

Recolta Măceșu de Jos – Voința Belcin

Viitorul Țuglui – Fulgerul Întorsura

Viitorul Măceșu de SusȘtiința Malu Mare

Viitorul Giurgița și Inter Secui vor sta.

Clasament, seria a 3-a

1. Amărăștii de Jos 15 13 2 0 49-13 41

2. Fulgerul Mârșani 15 12 2 1 61-25 38p

3. Știința Celaru 15 10 1 4 62-17 31

4. Amărăștii de Sus 15 10 0 5 57-31 30

5. AS Rojiște 15 8 2 5 31-22 26

6. Castranova 14 8 1 5 44-28 25

7. Constructorul 14 7 2 5 32-26 23

8. Energia Radomir 15 7 0 8 46-39 21

9. Unirea Tâmburești 15 6 0 9 22-36 18

10.Viitorul 2 Cârcea 15 5 1 9 36-48 16

11. City Leu 14 5 0 9 23-36 15

12. Torentul 2016 Secui 14 4 0 10 23-51 12

13. Victoria Călărași 15 3 3 9 30-71 12

14. Viitorul Teasc 14 3 1 10 25-43 10

15. Voința Puțuri 15 1 1 13 15-70 4

Etapa viitoare:

25 martie, ora 11

Viitorul 2 Cârcea – Viitorul Teasc

Constructorul 2012 Craiova – Victoria Călărași

Voința PuțuriȘtiința Celaru

Unirea Amărăștii de Jos – Fulgerul 2016 Mârșani

Progresul 91 Amărăștii de Sus – Progresul Castranova

Torentul 2016 Secui – Energia Radomir

Unirea Tâmburești – AS Rojiște

AS City Leu va sta.

Clasament, seria a 4-a

1. Progresul Mischii 16 12 2 2 49-26 38

2. Coțofenii din Dos 16 12 1 3 53-27 37

3. CS Sopot 16 11 1 4 53-43 34

4. Viitorul Coșoveni 16 11 0 5 60-38 33

5. Valea Fântânilor 15 9 3 3 44-21 30

6. Voința Rasnic 16 9 3 4 42-27 30

7. ACSO 2 Filiași 6 9 2 5 59-38 29

8. Avântul Pielești 15 6 2 7 39-44 20

9. Viitorul Ghindeni 16 6 2 8 29-37 20

10. Vulturul Cernătești 16 5 3 8 32-42 18

11. Betis Craiova 16 5 2 9 40-48 17

12. Jiul Breasta 16 5 2 9 39-51 17

13. Flacăra Drăgotești 16 5 1 10 31-54 16

14. AS Scaești 16 4 1 11 38-42 13

15. Seaca de Pădure 16 2 3 11 42-85 9

16. Șarja Robănești 2017 16 1 2 13 25-52 5

Etapa viitoare:

25 martie, ora 11

Vulturul Cernătești – AS Scaești

Progresul Mischii – Șarja Robănești 2017

CS Sopot – Viitorul Coșoveni

Flacăra Drăgotești – Viitorul Coțofenii din Dos

Sporting Seaca de Pădure – ACSO Filiași 2

Betis Craiova – Avântul Pielești

Viitorul Valea Fântânilor – Voința Rasnic

Viitorul Ghindeni – Jiul Breasta