joi, martie 28, 2024

Liga a 4-a Dolj: Liderul se respectă

FC U Craiova a obținut al 18-lea succes consecutiv, scor 4-2, în meciul jucat la Dăbuleni în fața unei echipe arțăgoase.

Starea gazonului, unul greu și denivelat, a fost singurul impediment al unui meci reușit în prima rundă din acest an la Dăbuleni. Așteptat cu mult interes mai ales de ultrașii din Peluza Sud, dar și de localnici, jocul dintre echipa gazdă Unirea Tricolor și FC U Craiova a fost interesant doar prin numărul mare de goluri: 6 la număr.

Debutul partidei a fost favorabil gazdelor care au marcat rapid în minutul 4 prin Andrei Duca, dar craiovenii au egalat după 7 minute prin Condrea. Scorul a devenit 2-1 pentru trupa lui Nicolo Napoli, când Alex Gârbiță a reluat în plasă centrarea de pe dreapta de la Raicea, iar Mihai Dina (22) a dus diferența la două goluri după o greșeală în defensiva gazdă. Rezultatul pauzei a fost stabilit în minutul 25 de la punctul cu var de către Marinel Muntean, vedeta gazdelor care are ceva meciuri jucate în urmă cu câțiva ani în liga a 3-a la Progresul Corabia. În repriza secundă echipa din Dăbuleni a avut ceva momente bune de joc în care a încercat să pună în pericol poarta apărată de Preda, dar dominarea a aparținut tot craiovenilor care au mai irosit câteva ocazii. Intrat în teren în minutul 72 în locul lui Mihai Dina, Bogdan Dragomir a stabilit scorul final, 4-2, reluând din interiorul careului în minutul 86. La FC U Craiova au jucat: A. Preda – Condrea (81 Uță), E. Dina, Dănănae, Luică-Raicea, Marinoiu (46 Armășelu), Ad. Cârstea, Gârbiță (46 R. Văduva) – M. Dina (72 Dragomir), Cl Bălan. Gazdele, antrenate de Alin Oprea i-au avut în teren pe: Bulugean – Ene, Ghera, Burcheci, L. Bucăța, R. Coancă, A. Duca, M. Barbu, Ad. Iaray, M. Muntean și D. Lupu. Au mai intrat Petcu, Șteolea, Al. Glăvan și I. Gaură.

Tot în prima rundă din acest an, ocupanta locul 3, Dunărea Calafat, s-a impus cu scorul de 4-0, prin golurile marcate de Ţucă (24), Tudosie (43), Drăghici (47) şi Coca (72) în fața grupării Metropolitan Ișalnița. În meciul jucat la Calafat, antrenorul gazdelor Claudiu Oncică i-a folosit pe Surdu – I. Sgubin, Schuster, Dreşcă, Ciocioană, Grigore, Ţucă, Tudosie, Tîrîşi, Drăghici, Căldăraru. Au mai jucat: Giubelan, Toană, Tuţă, Coca. Metropolitan Ișalnița, echipa pregătită de Alin Gavrilă, s-a bazat pe următoarea formulă: C. Popescu, Goagă, Năstase, Chiriţă, M. Firu, Chiriţă, R. Tudosie, Pârvulescu, Onică, I. Preda și Duculescu. Au mai evoluat: Ţenovici, Stoiu, Boncele, M. Sgubin.

Rezultatele complete ale etapei a 18-a au fost: Tractorul Cetate – Flacăra Moțăței 3-2, Ajax Dobrotesti – Jiul Podari 0-3, Viitorul Cârcea – CSM Progresul Băilești 3-0, Unirea Tricolor Dăbuleni – FC U Craiova 1948 2-4, Știința Danubius Bechet – Victoria Plenița 3-2, Recolta Ostroveni – Progresul Segarcea 1-6 și Dunărea Calafat – Metropolitan Ișalnița 4-0.