FC Viitorul: Cojocaru – Lopes (’65, Ciobanu), Țîru, de Nooijer, Ganea – Cicâldău, Mladen, Vînă – Chițu (’53, Mățan), Gavra (’55, Drăguș), I. Hagi.

CSU Craiova: Mitrovic – Briceag, Kelic, Popov (’69, Gustavo) – Bancu, Mateiu (’55, Santos), Zlatinski, Martic – Mitriță, Băluță, Burlacu (’69, Burlacu).

Cartonașe galbene: Vînă ’56, ’82, Mladen ’58 / Burlacu ’15, Mitriță ’35, Băluță ’72, Martic ’90+3.

Cartonaș roșu: Vînă ’82.

Arbitri: Horațiu Fesnic – Valentin Avram, Radu Ghinguleac; Lucian Rusandu.

Au ratat victoria de la 11 metri

CSU a avut o singură șansă să obțină toate punctele din confruntarea de vineri de la Ovidiu, printr-un penalti primit în a doua repriză. Zlatinski a ratat însă în minutul 60 de la punctul cu var, trimițând în bara din stânga a porții apărate de Cojocaru, iar băieții lui Mangia nu au mai făcut nimic în restul meciului pentru a duce jocul spre o victorie craioveană. Meciul dintre FC Viitorul și CSU Craiova s-a încheiat cu o remiză albă, scor 0-0, câte un punct ajungând în contabilitatea fiecări tabere. Din punctul de vedere al desfășurării jocului, craiovenii nu meritau mai mult decât un egal având o evoluție slabă. Elevii lui Mangia nu au trimis niciun șut pe poarta constănțenilor în toate cele 90 de minute, în timp ce gazdele au amenințat mai serios buturile craiovene, echipa din Bănie fiind salvată însă în câteva rânduri de intervențiile lui Mitrovic. Nici în finalul partidei, când Viitorul a rămas în inferioritate numerică după eliminarea lui Vînă din minutul 82, CSU Craiova nu a putut crea diferența pe tabelă și a ratat astfel o victorie importantă în economia bătăliei pentru titlu. Formația olteană rămâne pe locul trei după această remiză, cu 30 de puncte.

„Nu am făcut un meci bun din punct de vedere tehnic. E dificil dacă joci aşa să ai un rezultat bun. Remiza este bună ținând cont că nu am jucat. E important că Hagi a schimbat sistemul. Au avut agresivitate, iar noi nu am riscat. Dacă înţelegem ce am greşit, această pauză care vine poate fi benefică pentru noi”, a declarat antrenorul CSU, Devis Mangia.

CSU va avea o etapă de pauză competițională din cauza meciurilor echipei naționale, care va întrerupe campionatul la finalul acestei săptămâni. Play-off-ul Ligii 1 va reveni la sfârșitul lunii, iar echipa lui Mangia va întâlni CFR Cluj, pe Ion Oblemenco.

Mitriță: A fost cel mai slab meci al nostru

Atacantul formației craiovene, Alex Mitriță a fost dezamăgit de evoluția echipei contra lui FC Viitorul, considerând că a fost cel mai prost meci făcut de CSU de când el a venit aici.

„A fost cel mai slab meci al nostru de când joc eu la Craiova. Să vedem ce am greşit şi trebuie să mergem mai departe. Ei au avut o posesie mai bună, noi nu ştiu de ce nu am ţinut de minge. Asta e, mergem mai departe şi ne gândim la următorul meci“, a afirmat Mitriță.

Convocări la naționale pentru jucătorii craioveni

În urma evoluțiilor din ultima perioadă, patru dintre jucătorii de la CSU au fost chemați la echipele naționale de tineret și seniori. La naționala U21, selecționerul Daniel Isăilă i-a convocat sub tricolor pe Andrei Burlacu și Răzvan Popa, care vor participa la un stagiu de pregătire în Anglia, fiind programate și două partide amicale, cu reprezentativa similară a Angliei și echipa U21 a lui Wolverhampton, pe 24, respectiv 27 martie.

Altfel, Alex Mitriță și Nicușor Bancu au fost chemați de Cosmin Contra la lotul național de seniori pentru acțiunea din această lună. România va susține două partide amicale pe 24 și 27 martie, primul cu Israel în deplasare, iar al doilea cu Suedia la Craiova pe noua arenă.

Iată întreg lotul convocat de Contra pentru aceste două jocuri: portari – Ciprian Tătărușanu (Nantes, 48/0), Silviu Lung (Kayserispor, 3/0), Florin Niță (Sparta Praga, 1/0), Bogdan Lobonț (AS Roma, 85/0); fundași – Romario Benzar (FCSB, 10/0), Cristian Manea (CFR Cluj, 1/0), Cosmin Moți (Ludogorets, 12/0), Cristian Săpunaru (Kayserispor, 23/0), Dragoș Grigore (Al Sailiya, 31/0), Alin Toșca (Benevento, 10/0), Ionuț Nedelcearu (UFA, 0/0), Nicușor Bancu (CSU Craiova, 1/0); mijlocași – Mihai Pintilii (FCSB, 40/1), Răzvan Marin (Standard Liege, 9/1), Alexandru Cicâldău (FC Viitorul, 0/0), Nicolae Stanciu (Sparta Praga, 19/6), Alexandru Chipciu (Anderlecht, 32/4), Dorin Rotariu (Royal Mouscron-Péruwelz, 4/0), Paul Anton (Anji Mahacikala, 0/0), Gheorghe Grozav (Bursaspor, 23/5), Dennis Man (FCSB, 0/0), Ciprian Deac (CFR Cluj, 13/1), Alexandru Mitriță (CSU Craiova, 0/0), Constantin Budescu (FCSB, 8/4); atacanți – Claudiu Keșeru (Ludogorets, 21/6), Florin Andone (Deportivo, 21/1), George Țucudean (CFR Cluj, 2/0).