joi, martie 28, 2024

Liga a 3-a, seria a 4-a: ”Satelitul” a început cu stângul

Trupa lui Cornel Papură a pierdut meciul cu CSM Lugoj pe fondul unor greșeli în defensivă.

O primă repriză de coșmar au trăit sâmbătă pe ”Aripile” tinerii jucători de la CSU 2 Craiova. În minutul 30 aceștia primiseră deja 3 goluri de la gruparea CSM Lugoj, care a învins cu scorul de 4-3(4-2) într-un meci în care a condus tot timpul. Pentru trupa lui Cornel Papură au marcat: Miculescu (’33 – autogol), Baicu (’37 – penalti) și Puțaru (’71), în timp ce oaspeții au punctat prin Velici (’14, ’18), Bozian (’30 – penalti) și Pădurariu (’34). La scorul de 0-2, craiovenii au irosit o lovitură de pedeapsă prin Mihăilă (’32) și au încheiat meciul în inferioritate numerică, după ce Vali Constantin a văzut cel de-al doilea cartonaș galben în minutul 90+1. La CSU 2 au jucat: Manea – Ion, Enache, Puțaru – Borța, Șerban, Buzan, Trocan – Constantin, Baicu, Mihăilă. Au mai evoluat: Trancă, Marcovic, Frăsineanu. De partea cealaltă CSM Lugoj, antrenată de Cosmin Petruescu s-a bazat pe: G. Păduraru – Filip, Nicolescu, Miculescu, Roșie, Vlădia, Olariu, Mărmăneanu, Bozian, Velici, Pădurariu. Au mai intrat: Radak și Ciubotariu. În urma înfrângerii CSU 2 coborât de pe locul doi, pe patru, cu 29 de puncte, iar în etapa viitoare va juca în deplasare, cu Gloria Teuz Lunca Cermei, meciul fiind programat sâmbătă, 17 martie, de la ora 15.00. Tot în prima etapă a returului din C4 s-au mai jucat: 9 martie, ora 15.00, Şoimii Lipova – Gloria Lunca Teuz Cermei 1-1(Andrei Vasinc 47/Ionuţ Ianc 28), Millenium Giarmata – AFC Hermannstadt 2 3-3(Claudiu Ghighilicea 50 – penalti, Marius Călin 55, George Beloescu 66/Andrei Pop 39, Iulian Popa 48, Radu Criştiu 90+2), CNS Cetate Deva – Internaţional Băleşti 0-0; 10 martie, ora 15.00- CSM Şcolar Reşita – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic 11-0(Daniel Ene 9, 68, 69, Laurenţiu Breşneni 11, 28, 58, Cristian Costin 26, Marius Staicu 64, Cosmin Negoescu 65, 70, 83), ACS Ghiroda – Centrul Naţional de Pregătire Timişoara 0-2(Florin Burghele 18, Marius Şimăndan 44), ACS Şirineasa – Naţional Sebiş 1-1(Lucian Iordache 24 – penalti/Nicolae Ruţă 60). Cealaltă grupare doljenă din C4, CSO Filiași deși a avut zi de pauză s-a duelat totuși într-un meci amical cu gruparea din Liga a 4-a Dolj, Viitorul Cârcea. A fost 7-1 pentru băieții antrenați de Silviu Lung, care au marcat prin Ionuț Badea (’4, ’18, ’63), Mirea (’15 – autogol), Geanimu (’32), Dinu (’35, ’65), iar pentru adversari a marcat Buciuman (10). Scorul putea fi și mai mare, dar Badea a ratat un penalti scos de Cătălin Dinu (’30). CSO Filiași a început meciul în formula: Nedianu – Calu, Preda, Lupu, Tereche – D. Stancu, Tudor – Geanimu, Badea, L. Roman – Dinu. Au mai jucat: Munteanu – Crușoveanu, Chivu, Borneci, A. Stancu, Stăiculescu, Papa, Toshi, Borhot. La gruparea din Cârcea, antrenorul Alexandru Dicu i-a folosit pe: Iovănescu – Vozaru, Mirea, Chircan, V. Dicu – G. Barbu, Nuță – M. Dicu, Bufteanu, Buciuman –C. Sârmon. Au mai fost folosiți: Croitoru – Duma, Bălă, Dragu, Dragomir și I. Tudor. Pentru CSO Filiași urmează un joc oficial împotriva echipei Cetate Deva, jocul fiind programat vineri, 16 martie, de la ora 15.00, pe stadionul “Chimia” din Ișalnița.
1. ACS Şirineasa 15 11  4  0  35-8  27  37
2. CSM Lugoj 15 9  5  1  34-20  32
3. CSM Școlar Reșița 15  9  3  3  38-11  30
4. CSU 2 Craiova 15 9  2  4  28-14 29
5. Naţional Sebiş 15 8  3  4  33-17 27
6. Teuz Cermei 15 8  3  4  34-21 27
7. CNS Cetate Deva 15 6  4  5  27-22 22
8. ACSO Filiaşi 14 5  5  4  15-10 20