joi, martie 28, 2024

Baschetbaliștii au cedat și la Cluj

SCM Craiova nu a izbutit o victorie nici în deplasare de la U Cluj, cumulând al doilea eșec consecutiv. Baschetbaliștii pregătiți de Rami Hadar au pierdut pe terenul echipei de pe locul doi în clasament la șase puncte diferență, scor 88-82. Singurul sfert în care craiovenii au pus cele mai mari probleme a fost al doilea, pe care aceștia l-au câștigat cu 25-21, în timp ce clujenii au avut un început de meci bun, adjudecând primul parțial cu 24-16. După pauza mare, ultimele două sferturi le-au aparținut tot gazdelor, care s-au impus cu 26-25 și 17-16, dar SCM Craiova s-a ținut aproape. Acest eșec menține echipa olteană sub linia primelor șase clasate, la trei puncte diferență de BCM Pitești. Pentru SCM au jucat la U Cluj: Vîrnă, Siriscevic (12), Samuels (16), Aleksandrov (8), Mikulic (11), Orbeanu (10), Ionescu (2), Reed (18), Paasoja (5). Etapa viitoare craiovenii vor primi vizita lui BC Timișoara, pe 19 martie.