Liga a 4-a Dolj: Bălan, din nou decisiv

La fel ca în partidele din campionat, nouarul de la FC U Craiova 1948 a tranșat de unul singur amicalul cu AFC Rapid.

Liderul primei ligi județene, FC U Craiova a reușit să se impună și în amicalul jucat cu bucureștenii de la Rapid (locul 6 în Liga a 4-a București). Elevii lui Nicolo Napoli s-au impus cu 4-0 (2-0) în meciul jucat pe „Aripile” în fața unei echipe care a dat o replică bună, dar nu se ridică nicidecum la valoarea celuilalt hibrid al Rapidului: Academia. Prima repriză a fost una în care craiovenii au dominat clar, iar atacantul Claudiu Bălan a ieșit la rampă prin cele două goluri marcate. Mai întâi în minutul 12 a reluat perfect centrarea de pe dreapta venită de la Mihai Dina, apoi după 30 de minute a transformat cu siguranță lovitura de pedeapsă obținută de Raicea. De remarcat evoluția bună a lui Mihai Dina, jucător sosit de numai o săptămână la echipă. În prima repriză FC U Craiova 1948 l-a pierdut pe tânărul Alex Armășelu care a avut parte de o accidentare serioasă ce îl va ține cel puțin 3 săptămâni departe de gazon, iar oaspeții au avut și un eliminat, pe fratele lui Patrice Feussi, care a avut o intrare dură asupra lui Samuel Luică. La 15 minute de la reluarea părții secunde, Bălan a adus scorul la 3-0 în urma unei centrări a lui Condrea. Scorul final a fost stabilit de Gârbiță (75) care a reluat sec la colțul lung. Pe lângă cele patru goluri marcate, craiovenii au mai avut şi alte oportunităţi de a marca prin: Bălan (5) şi (59), Raicea în minutele 15, 45, 84 şi Cârstea (65), în timp ce rapidiştii au fost pe punctul de a marca prin: Stan (32) şi (57), Croitoru (70) şi Gheorghe (bară transversală) în minutul 73. La FC U Craiova 1948 au jucat: A. Preda – Condrea, E. Dina, Uţă, Luică – Raicea, Armăşelu, A. Cârstea, Marinoiu – M. Dina, Cl. Bălan. Au mai jucat: Perşinaru, A. Gheorghe, Gârbiţă, Șt. Stancu și Coderie. Nu au evoluat din cauza unor probleme medicale Claudiu Ștefan care are clavicula dislocată, Dănănae, Avram și Cozma, toți 3 cu probleme medicale, iar portarul Sorin Mogoșanu și Robert Văduva au avut probleme personale de rezolvat. Oaspeții i-au avut în teren pe: Marinescu, Feussi, Panait, Săveanu, Stoica, Stan, Vuk, Batchabi, Ioniţă, Gheorghe și Croitoru. Au mai evoluat: Geambaşu, Magdalinis, Oprea și Bejan. Următorul meci al craiovenilor va fi pe date de 25 februarie, de la ora 11, în Cupa României – Dolj, când vor întâlni în deplasare echipa CS Sopot. Pe lângă meciul de la Sopot se vor mai juca următoarele meciuri din cadrul etapei a 3-a a Cupei României – Dolj: Recolta Cioroiași Progresul Cerăt, Fulgerul Maglavit Dunărea Calafat, Voința Caraula Flacăra Moțăței, Voința Rasnic Jiul Podari, Recolta Măceșu de Jos CSM Progresul Băilești, Viitorul Măceșu de Sus Progresul Segarcea, Unirea Amărăștii de Jos Ajax Dobrotești, Progresul 91 Amărăștii de Sus Unirea Tricolor Dăbuleni, Știința Celaru Știința Danubius Bechet, Constructorul 2012 Craiova Viitorul Cârcea, AS City Leu – Energia Radomir, Fulgerul 2016 Mârșani Recolta Ostroveni, Unirea Vela Victoria Plenița și Viitorul Coțofenii din Dos Metropolitan Ișalnița.