Baschetbaliștii și voleibaliștii au învins în deplasare

Cele două echipe ale SCM Craiova au obținut toate punctele din meciurile disputate în deplasare în etapa din acest weekend. Formația de baschet masculin a consemnat a treia victorie consecutivă din acest an, precum și primul meci câștigat în deplasare din acest sezon. Baschetbaliștii s-au impus sâmbătă seara pe terenul formației Timba Timișoara, cu scorul de 101-74, după un start excelent de meci. Craiovenii au dominat categoric primul sfert, pe care l-au adjudecat cu 32-18, continuând apoi în aceeași manieră următoarele două parțiale câștigate cu 27-15 și 24-15. Gazdele și-au mai revenit abia în ultimul sfert, în care s-au impus cu 26-18, dar prea târziu pentru a mai schimba ceva din soarta partidei. SCM Craiova a evoluat astfel pe terenul Timișoarei: Novak (4 p), Martinic (17 p), Orbeanu (9 p), Siriscevic (16 p), Samuels (20 p), Vîrnă (3 p), Aleksandrov (4 p), Berceanu (5 p), Kikos (7 p), Paasoja (16 p). În următorul meci, craiovenii vor primi vizita lui BCMU Argeș Pitești, pe 22 ianuarie.
Altfel, și voleibaliștii lui Dan Pascu au înregistrat vineri o victorie clară în deplasarea de pe terenul lui Dinamo București. SCM Craiova a început anul cu un succes în minim de seturi, trecând de dinamoviști cu scorul de 3-0 (25-17, 25-15, 25-17). Grație acestui rezultat, echipa olteană a adunat 21 de puncte în clasament și ocupă locul șase, la o distanță de trei puncte de ocupanta locului șapte, Unirea Dej. Etapa viitoare voleibaliștii craioveni vor întâlni acasă Știința Baia Mare, pe 20 ianuarie.