LIGA A IV-A MEHEDINȚI/În coasta liderului

Viitorul Șimian și CS Strehaia au obținut victorii facile în etapa a XI-a și continuă să spere la primul loc, ocupat în continuare de Recolta Dănceu

Campioana CS Strehaia a dispus cu 5-0 de Dunărea Pristol, prin golurile lui Ionuț Vîrșog (’31), Andrei Mătușoiu (’39), Cristi Gomoi (’48), Costel Pontu (’64) și Cosmin Lederer (’79). La 3 puncte peste Strehaia se menține Viitorul Șimian, care, în etapa a XI-a, a învins Real Vânju Mare, cu scorul de 4-1, pe terenul din Cerneți. Oaspeții au deschis scorul, prin Victor Pătuleanu, în minutul 15, dar hat-trick-ul golgheterului Andrei Enea (’29, ’31, ’74) și reușita lui Constantin Bologa (’82) au consfințit rezultatul final. Pe primul loc a rămas Recolta Dănceu, având golaveraj superior Șimianului. Recolta are însă un meci în minus, deoarece nu a jucat în această rundă, după ce adversara AS Corcova a fost exclusă din campionat, pentru neprezentări succesive.

Dierna a pus capăt seriei negative

În derby-ul Clisurii, Dierna Orșova a trecut cu 2-0 de Decebal Eșelnița, prin golurile lui Marius Breazu (‘6) și Simion Răiescu (’29). A fost prima victorie a Diernei, după 6 înfrângeri consecutive. Orșova a rămas pe locul 4, ultimul care asigură prezența în play-off, iar etapa viitoare va sta, astfel că poate fi detronată de Viitorul Cujmir, care, în acestă rundă, a surclasat Inter Salcia, scor 8-1! Vlad Ionică-Dobre (’24, ’52, ’81), Ionuț Cecă (’35), Mihai Andrei (’39), Liviu Ștefan (’43), Narcis Coravu (’72) și Daniel Cecă (’77) au marcat pentru gazde, în timp ce Mihai Siminică a redus din handicap, în minutul 86.

Etapa a XI-a

Dierna Orșova – Decebal Eșelnița 2-0 (2-0)

Viitorul Șimian – Real Vânju Mare 4-1 (2-1)

Viitorul Cujmir – Inter Salcia 8-1 (4-0)

9. Eșelnița 10 0 3 7 13-39 3

*AS Corcova a fost exclusă din campionat după etapa a X-a și toate rezultatele i-au fost anulate