CSU 2 și Filiași, victorioase

Satelitul” s-a impus din nou la limită, iar filieșenii nu au avut milă de FC Hermannstadt 2.

CSU 2 Craiova își continuă cursa de urmărire a liderului CS Șirineasa, chiar dacă distanța dintre cele două grupări este de 6 puncte. În etapa a 12-a pe stadionul “Extensiv”, trupa lui Cornel Papură a bifat al patrulea scucces consecutiv, după ce s-a impus cu 1-0 în fața celor de la ACS Ghiroda. Golul a fost marcat de Ionuț Frăsineanu în minutul 24.

Papură s-a bazat pe următoarea formulă de start: Dică – Borța, Ion, Hreniuc, Trocan – Enache, Iuga, Țoiu – Frăsineanu, Popescu, R. Petre. Au mai intrat: Chiriță, Șerban și Gunie.

Cealaltă echipă doljeană din C4, CSO Filiași a câștigat și ea meciul jucat vineri pe arena de la Combinat, scor 3-0, în compania echipei AFC Hermannstadt 2. Doljenii au deschis scorul prin Dinu, care a reluat în minutul 34 din foarfecă, de la opt metri, o centrare venită de pe dreapta, de la Chivu, apoi l-au majorat în minutul 66, când Borhot a șutat plasat din marginea careului mare. Scorul final la stabilit același Dinu în minutul 78, după ce a reluat cu latul, de la doi metri, o centrare de pe stânga de la Papa. La CSO Filiași au jucat: Nedeianu – Calu, Preda, Lupu (’59 Borhot), Tereche – Tudor, D. Stancu – Chivu (’81 Geanimu), Badea (’68 Papa), Crușoveanu – Dinu (’85 Toshi). Oaspeții antrenați de Ion Gavrilă s-au bazat pe: Iacob – Străulea (’82 Panțîru), Bordean, Bratu, Criștiu – Chifu (’46 Roșianu), Giura, Cătinean, Pop – Solomon (’60 I. Găman), Mucuță (’81 Coman).

Tot în runda a 12-a din seria a 4-a s-au mai jucat meciurile: 10 noiembrie – Naţional Sebiş – Gloria Lunca Teuz Cermei 0-3 (la masa verde), CNS Cetate Deva – Centrul Naţional de Pregătire Timişoara 5-0 (Romică David 4, Darius Leucian 5, Andrei Şoit 66, Bogdan Mintaş 83, Iulian Tecsi 87); 11 noiembrie – Internaţional Băleşti – CSM Lugoj 2-4 (Ion Berescu 44 – p, Laurenţiu Lupulescu 89/Gelu Velici 11, 54 și 56, Sergiu Precupanu 33), ACS Şirineasa – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic 8-0 (Marius Ioniţă 3, Iulian Munteanu 8 – autogol, Raul Horumbă 14, Ovidiu Vezan 20, Cosmin Popescu 59, Daniel Cocină 65 și 69, Florin Costea 81), Şoimii Lipova – CSM Şcolar Reşița 0-1 (Laurenţiu Breşneni 6), iar Millenium Giarmata a stat. În etapa viitoare CSU 2 va juca în deplasare la CSM Școlar Reșița, în timp ce CSO Filiași va evolua la ACS Ghiroda.

1. CS Şirineasa 11 10 1 0 30-4 31

2. CSU 2 Craiova 12 8 2 2 8-8 26

3. CSM Lugoj 12 6 4 1 23-12 22

4. Cetate Deva 11 6 3 2 25-12 21

5. CSM Şcolar Reşiţa 11 5 2 3 23-11 20

6. Teuz Cermei 11 6 1 4 26-16 19

7. CSO Filiaşi 11 5 4 2 15-7 19

8. Naţional Sebiş 11 5 2 4 20-15 17