miercuri, aprilie 24, 2024

Campioni, la egaluri

Ajunsă la retrogradare, echipa gorjeană n-a reușit să câștige pe teren propriu nici cu Adrian Bogoi la timonă

CS Pandurii Târgu continuă parcursul dezamăgitor în Liga 2. Deși a făcut cel mai bun meci, din tur, pe teren propriu, echipa preluată de Adrian Bogoi tot n-a reușit să spargă gheața la Motru. Deși au trimis de 3 ori balonul în bară, prin Dănăricu (18), Brânzan (45) și Bujor (84), a mai avut alte ocazii mari, prin Rus (33, 39), Pîrvulescu (49) și Vasilescu (90), gazdele n-au scos decât o remiză. Și adversara Pandurilor, de sâmbătă, Ripensia Timișoara, a avut o bară, la șutul lui Mediop, din prelungiri. Tot Mediop a mai avut șansa golului, în minutele 10 și 86. De înscris, au făcut-o Dănăricu, în minutul 29, printr-un șut plasat, de la 18 m, și Matiș, în minutul 52, acesta egalând după o greșeală colectivă a apărării gazdelor. S-a încheiat 1-1, și Pandurii a ajuns la cea de-a opta remiză stagională, fiind urmată de FC Argeș, cu 7 egaluri, în timp ce Ripensia și UTA au câte 6 remize. În clasamentul general, Pandurii ocupă locul 16, primul retrogradabil, cu doar 17 puncte acumulate.

Am avut meciul în mână, în prima repriză, pe care am dominat-o total. Am avut foarte multe ocazii. Am picat în repriza secundă, iar, pe final, puteam să pierdem și acest punct. Cred că a fost cel mai bun meci al nostru de pe teren propriu. Și la Luceafărul am jucat bine în prima jumătate de oră”, a declarat antrenorul-secund al Pandurilor, Dragoş Militaru. Noul principal Adrian Bogoi n-a putut sta pe banca tehnică, deoarece conducerea echipei gorjene nu i-a înregistrat contractul la FRF.

Pandurii – Ripensia 1-1

Marcatori: Bogdan Dărăricu 29 / Claudiu Matiș 52

Stadion: Minerul (Motru), spectatori 200
Arbitri: Rareş Vidican (Satu Mare) – Iulian Szekely (Cluj-Napoca) şi Cosmin Vătămanu (Bucureşti).

Pandurii: R. Stanca (cpt.) – Celea, Turda, D. Lung, A. Vasilescu, Şut, Dodoi (77 Durkovic), Dănăricu (68 Bujor), C. Rus, D. Pîrvulescu (83 Raiciu), Brînzan
Antrenor: Adrian Bogoi

Ripensia: I. Rădulescu – A. Popa (cpt.), M. Toma, Apro, C. Toma, Stoi, L. Tudor, Zaluschi (88 Vlădia), Bobină (72 Dumiter), Matiş (79 Semeniuc), Mediop
Antrenor: Radu Suciu