Liga Elitelor / Victorie la scor în prima etapă

Puștii antrenați de Dragoș Bon i-au învins clar cu 5-1 pe cei de la CSS Drobeta Turnu Severin pornind cu dreptul în seria de Vest.

Câștigătoarea etapei preliminare în seria a 10-a, CSU Craiova, are un start excelent în Liga Elitelor. Trupa antrenată de Dragoș Bon s-a impus cu 5-1 în fața grupării CSS Drobeta Turnu Severin. Pentru prima victorie a craiovenilor în Liga Elitelor Under-17 au marcat: Baiaram (două), Moga, Nițu și Dobre, iar pentru severineni a punctat Dănoiu. Formula de start folosită de Dragoș Bon a fost: Manea – Nițuică, Negrea G., Rezeanu, Negrea T. – Cojocaru, Moga, Moldovan, Baiaram – Nițu, Boștină. Pe parcursul meciului au mai evoluat: Simon, Guță, Pătulea, Sîrbu și Dobre. Oaspeții i-au folosit pe: Răceanu – Ilie, F. Popescu, Popa, Trailescu – Cerbu, Mogos, Toader (41 Mladin, 72 Iorgulescu) – Mincu (60 Ungureanu), Danoiu, C. Popescu.

„Mă bucură acest început bun la Liga Elitelor. Am jucat foarte bine, avem un nucleu de jucători cu calități și cu un potențial bun de a face performanță. Este doar un început de competiție, dar sunt convins că vom continua pe aceeași linie”, a declarat antrenorul celor de la CSU U-17, Dragoș Bon.

Echipa acestuia va juca în turul campionatului după următorul program: etapa a 2 a – FC Star Sport – CSU Craiova; etapa a 3-a – CSU Craiova – UTA Arad; etapa a 4-a – ACS Poli Timișoara – CSU Craiova; etapa a 5-a – CSU – SCM Râmnicu Vâlcea; etapa a 6-a – CSU – Centrul Național Mureș; etapa a 7-a – FC Ardealul Cluj – CSU; etapa a 8-a – CSU – FC Viitorul Mihai Georgescu; etapa a 9-a – ASA Târgu Mureș – CSU.

La finalul jocului antrenorul celor de la CSS Drobeta, Mihai Calițoiu, a afirmat: „Paradoxal, nu sunt dezamăgit de înfrângere. Per ansamblu echipa a avut atitudine contra unor jucători foarte valoroși. Am avut o primă repriză bună și am intrat cu 1-1 la pauză. Am făcut însă o schimbare neinspirată la pauză și jocul s-a rupt în primele 20 de minute din a doua repriză. Vom învăța din aceste greșeli și în etapele viitoare cu siguranță vom arăta un joc bun”.

Tot sâmbătă, dar în Campionatul Național la juniori „A” ( Under-19), CSU a învins cu 4-0 pe CS Dinamyk Craiova, prin reușitele lui Nichifor (două), Baicu și Vulpe. Tehnicianul Petrișor Bondrea a început meciul în formula: Bobonete – Albăstroiu, Puțaru, Constantinescu, Vadasis – Vulpe, Baciu, Stăiculescu, Nichifor – Cercel, Baicu. Pe parcursul meciului au mai intrat în teren: Gheorghe, R. Cristea și Manea. În etapa viitoare, CSU U-19 va juca duminică la „Depou”, de la ora 12 cu CSS Craiova.

Debut cu dreptul și pentru „școlari”

Cealaltă echipă doljeană prezentă în Liga Elitelor, dar la juniori Under 19, Academia de Fotbal „Gică Popescu” Craiova a învins pe teren propriu, scor 2-1 pe CSM Școlar Reșița. Gazdele au marcat prin Manda și Lambu, iar formula de start folosită de Gică Barbu a fost: Udrea – Nițu, Ștefan, Păduraru, Năzdrăvanu – Lambu, Enache, Butoi, Pîrvuleasa – Zanfir, Cazan. Au mai jucat: Manda și Simion. Trebuie spus că echipa oaspete, antrenată de fostul jucător de la FC Național București, Dan Potocianu, a primit în repriza secundă 3 cartonașe roșii. Runda viitoare, Academia de Fotbal „Gică Popescu” va evolua în deplasare pe trenul formației AFC Hermannstadt.