Gustavo și Băluță au adus victoria în Copou

CSU Craiova a bifat a opta victorie în campionat și a început astfel returul stagiunii regulate cu un succes. Echipa olteană și-a făcut apariția motivată sâmbătă seara să câștige pe terenul lui CSM Poli Iași, reușind acest lucru după ce a condus, a fost egalată printr-un autogol și a revenit în avantaj cu un sfert de oră înainte de finalul meciului. Gustavo și Băluță au adus toate punctele pentru craioveni în Copou, în timp ce fundașul Ferreira a fost autorul unui gol în proprie poartă care i-a readus pe ieșeni în joc în repriza secundă.

Brazilianul Gustavo (15) a deschis scorul pe stadionul Emil Alexandrescu din Iași după ce a finalizat de la șase metri o acțiune creată de Bancu și Burlacu. CSU și-a menținut avantajul pe tabelă până la pauză, dar după reluare portughezul din apărarea oltenilor a greșit decisiv și a restabilit egalitatea. Ferreira (66) a reluat în propria poartă ca un vârf veritabil încercând să respingă o centrare de pe partea stângă. Formația lui Mangia nu a lăsat însă garda jos după acest eveniment, continuând să atace pentru a lua toate punctele. Iar în cele din urmă presiunea pusă de oaspeți a dat roade peste zece minute de la primirea golului, când Băluță (76) a băgat-o în ațe după o centrare a lui Martic. Scorul final a fost 2-1 în favoarea oaspeților, care se mențin pe locul trei în clasament la egalitate cu FCSB, care este clasată pe a doua poziție datorită golaverajului mai bun.

A fost o partidă dificilă, dar am reușit să ne impunem și sunt mulțumit. Vreau să felicit adversarii, pentru că au făcut un meci de o calitate deosebită. Noi am fructificat ocaziile și cu ceva mai multă atenție puteam închide mai devreme meciul. Nu m-am temut după autogolul lui Tiago, a fost o eroare, dar am avut puterea să reîncepem să atacăm. Nu am riscat mult spre final, însă și așa puteam marca golul al treilea. Repet, cred că Iași e o echipă bună, este greu să te impui contra lor. Până în minutul 80 am avut dificultăți în menținerea posesiei mingii, ceea ce demonstează că Iași are valoare. Nu ne gândim la primul loc, ci la meciul de vineri, cu Chiajna. Alte calcule nu fac“, a declarat Devis Mangia, antrenorul lui CSU Criaova, după victoria de la Iași.

În următoare etapă, CSU Craiova va întâlni Concordia Chiajna în deplasare, meciul fiind programat pentru vineri de la ora 20.45.

Gustavo și Băluță, câte șase goluri în campionat

Jucătorii care au adus succesul celor de la CSU la Iași au ajuns la cota șase în acest sezon al Ligii I. Atât Gustavo cât și Băluță au marcat câte șase goluri fiecare, inclusiv cu cele reușite sâmbătă seara, de când a început această ediție de campionat.

Este o victorie importantă. Am avut un meci greu, Iași a demonstrat că este o echipă bună, dar sunt fericit pentru golul de astăzi și pentru succesul înregistrat. Nu cred că ne-a fost teamă că o să pierdem după autogolul lui Tiago. Am făcut un joc bun, cu posesie și ne-am creat ocazii prin mine, Băluță și Burlacu. Am reușit să marcăm din nou prin Băluță și asta a fost tot. Lucrăm foarte mult fazele ofensive și acum se vede în teren. Mă bucur că am ajuns la cota șase goluri marcate, sunt foarte fericit, dar este meritul tuturor, nu numai al meu“, a declarat Gustavo, urmat de Băluță care a fost pe aceeași lungime de undă: „A fost un meci disputat. Ieșenii au pasat foarte bine, nu prea ne-au dat soluții, dar mă bucur că am reușit să înscriem al doilea gol, apoi am mai ratat câteva ocazii. Sunt fericit, plecăm cu cele trei puncte. Nu m-am temut după golul primit că am putea pierde, pentru că mai era mult timp de jucat, am făcut un pressing avansat și mă bucur că am marcat golul victoriei. Ne pregătim foarte bine la antrenamente, lucrăm mult faza ofensivă, avem trasee de joc, care se văd în timpul partidelor și golurile nu au fost întâmplătoare. Mă bucur că suntem pe un drum bun și sper să nu ne abatem, pentru că mai este mult până la sfârșitul campionatului. Mulți ne văd printre favoriți, dar noi trebuie să încercăm să adunăm cât mai multe puncte. Ne așteaptă o deplasare grea la Chiajna, apoi vom reveni și noi acasă, pe stadionul cel nou, și trebuie să fim modești și să muncim bine ca să terminăm cât mai sus în clasament“, a declarat și Alex Băluță.

CSM Poli Iași – CSU Craiova 1-2 (0-1)