Juniori republicani/GP -ul a câștigat duelul cu CSU

Trupa de la Han a învins și a câștigat seria a 10-a în fața unei echipe întărită cu mulți jucători de la echipa a doua.

Derbiul decisiv pentru calificare în Liga Elitelor a fost tranșat sâmbătă la prânz pe arena de la” Hanul Doctorului”, de echipa gazdă Academia” GP” Craiova.” Școlarii” care erau la două puncte în spatele liderului CSU Craiova au învins cu 1-0 această echipă și au reușit să termine etapa preliminară din seria a 10-a pe prima poziție. Unicul gol al meciului a fost marcat de Zanfir în minutul 15 după o pasă primită de la Cazan. Trupa oaspete pregătită de Petrișor Bondrea a controlat repriza a doua, a țintit de 3 ori bara și a avut și alte mari ocazii. Cele două echipe au fost nevoite să joace în zece odată cu eliminările lui Trancă și Toboș. La” GP”, antrenorul Gică Barbu s-a bazat pe: Udrea – Nițu, Ștefan, Păduraru, Năzdrăvanu – Pîrvuleasa, G. Enache, Toboș, Butoi – Zanfir, Cazan. Au mai intrat Lambu, Preda și Ghițulescu. De partea cealaltă, tehnicianul oaspeților Petroșor Bondrea i-a avut în teren pe: Bobonete – Albăstroiu, Puțaru, Vlădulescu, Bogdan – Țoiu, R. Enache, Buzan – Trancă, Mihăilă, Gunie. Au mai evoluat pe parcursul celor 90 de minute: Nichifor, Markovic și Dinu. Bucuros la finalul jocului, managerul grupării de la Han, Paul Răducan a afirmat:” A fost o victorie cu 1-0 una binemeritată. Ne-am dorit foarte mult atât noi, dar și echipa oaspete să mergem mai departe și ieșit un meci plăcut. Noi suntem o academie de fotbal care am format, formăm și cu siguranță vom forma jucători după cum se vede. Referitor la acet meci, cred că a fost o determinare din partea ambelor echipe, care și au dorit calificarea, în condițiile în care echipa oaspete avea și șansa egalului. Ne bucurăm cu toții pentru această calificare, deoarece din acest lot de juniori A până la ora actuală au debutat 3 jucători în Liga 1. Acest lucru înseamnă foarte mult pentru noi, înseamnă că se lucrează corect și ne dă speranțe că vom forma și promova în continuare jucători de performanță.” Dezamăgirea a fost una evidentă în tabăra celor de la CSU, fapt ce a reieșit și din spusele managerului Silviu Bogdan.” Suntem supărați pentru că normal că era să ne calificăm. Copii nu au jucat rău, am avut neșansă în repriza a doua când am avut 3 bări și multe ratări. Din păcate acesta este fotbalul, am stat în ultimul meci și acesta a fost unul decisiv în care echipa de la Academia Gică Popescu și-a apăra corect șansele, a jucat foarte bine, a avut ambiție și a dorit mult să meargă în Liga Elitelor. Felicit echipa gazdă pentru jocul desfășurat, iar noi trebuie să regândim acest lucru, pentru că avem o generație bună de juniori, să nu uităm că sunt campionii naționali. Este un moment de supărare pentru că Liga Elitelor reprezintă o competiție cu bună cu formații puternice. Am făcut două meciuri egale în rundele trecute și cred că acolo s-a decis practic campionatul, pentru că nu trebuia să stăm în acest ultim meci”, a declarat Silviu Bogdan, managerul centrului de juniori de la CSU Craiova.

CSU U-17 a terminat prima

La juniorii Under 17 echia lui Dragoș Bon a terminat pe primul loc competiția. În meciul cu cei de la” GP”, CSU s-a impus cu 2-1 prin reușitele lui Baiaram și Cojocaru, golul gazdelor fiind marcat de Mitrana. Antrenorul Dragoș Bon a optat pentru următoarea echipă: Preduț – Nițuică, Negrea G., Manea, Negrea T. – Cojocaru, Rezeanu, Sîrbu, Moldovan – Baiaram, Nițu. Pe parcursul meciului au mai intrat în teren: Ionescu, Pătulea, Simon, Dobre și Cristea. Gazdele, pregătite de Ionuț Cimpoeru au folosit formula: Stoenică – Ciobanu, Mehedințeanu, Tudor, S. Mihai, Alexandru, Mitrana, Mitulețu, Negreț, Ispas, Ciupitu. A mai jucat Cosma, Câmpeanu și Morenci.