Liga 3-a seria a 4-a/”Satelitul” victorios, Filiașiul eșec la lider

CSU 2 se situează după 5 runde pe locul secund, la două puncte de gruparea care a învins pe CSO Filiași în această rundă, CS Șirineasa.

Început de sezon de excepție pentru echipa secundă a CSU Craiova. Trupa lui Cornel Papură este neînvinsă după 5 etape, iar sâmbătă pe stadionul” Extensiv” a învins cu scorul de 4-1 (2-1) formația Național Sebiș, Cel mai bun jucător al partidei a fost fără discuție Alexandru Popescu, care a marcat de trei ori (15, 38 și 70-11m) și a pasat decisiv pentru Angelo Iuga, care a stabilit scorul final al partidei, în minutul 86. Craiovenii au jucat din minutul 25 în 10 jucători după ce arbitrul l-a eliminat pe nedrept pe căpitanul Raul Hreniuc. Primul „” 1” la echipei CSU 2 a arătat astfel: L. Popescu – Trocan, Ion, Hreniuc, Petre – Constantin, Enache, Buzan – Frăsineanu, Al. Popescu, Mihăilă. Au mai intrat: Juga, Bogdan, Țoiu și Dinu. În etapa următoare, CSU 2 Craiova care se află pe locul secund în clasament va juca în deplasare, în compania nou-promovatei Internațional Bălești. Tot sâmbătă, cealaltă echipă doljeană din C4, CSO Filiași, a fost învinsă, scor 0-1, de CS Șirineasa, liderul seriei a patra. Unicul gol al meciului a fost reușit de Octavian Vasile, în minutul 35.” În prima repriză nu ne-am făcut jocul nostru, nu am reușit mare lucru, dar în partea secundă am avut destule ocazii de poartă, dar nu am știut să profităm de ele. Arbitrajul a fost slab, a permis tragerile exagerate de timp ale gazdelor, a arătat patru minute de prelungiri și a lăsat doar unul… A fluierat înainte să executăm noi o lovitură liberă din apropierea careului, de ne-a lăsat fără cuvinte. Am pierdut, dar eu cred că un rezultat de egalitate era mai aproape de adevăr “, a declarat președintele CSO Filiași, Florin Spînu. În meciul jucat pe stadionul” Jiul” din Petroșani, antrenorul Victor Naicu a început meciul cu următorii: Nedeianu – Calu, Preda, Tereche, Crușoveanu – Geanimu, Tudor, Borneci, Neacșu – Badea, Dinu. Pe parcurs au mai evoluat: Chivu, Borhot și Papa. În urma acestei înfrângeri CSO Filiași a coborât un loc, până pe cinci, iar în runda următoare va evolua pe stadionul” Chimia “din Ișalnița, în fața grupării Centrul Național de Pregătire Timișoara.