miercuri, aprilie 24, 2024

Elevii lui Iencsi au picat testul cu Academica

În etapa intermediară de miercuri, echipa antrenată de Adrian Iencsi a suferit prima înfrângere a sezonului

CS Pandurii încă n-a reușit să lege victoriile în Liga a II-a. După ce a spart gheața etapa trecută, când s-a impus cu 3-2 în deplasarea la Metaloglobus București, echipa preluată de Adrian Iencsi a fost învinsă, miercuri, la Motru, de Academica Clinceni, scor 1-2. Ilfovenii au modificat tabela încă din minutul 3, când veteranul Marian Constantinescu l-a executat pe experimentatul Răzvan Stanca, cu un șut din 10 m. Până la pauză, Rodemis Trifu (’22 ) și Bogdan Dănăricu (’39), respectiv Bogdan Barbu (’38) au avut șansa golului, dar portarii au respins, de fiecare dată, în corner. Începutul reprizei secunde a aparținut tot oaspeților, când balonul trimis de Alexandru Lazăr, din lovitură liberă, de la 20 m, a lovit transversala. În minutul 73, Sergiu Homei l-a ținut în careu pe Vlad Mihalcea, iar arbitrul craiovean Omar Dumitrică a indicat punctul cu var. Penalty-ul a fost executat de Marian Constaninescu, Răzvan Stanca a respins, însă balonul a ajuns tot la căpitanul Clinceniului, care a trimis balonul în plasă, din 7 m. În minutul 84, nou intratul Denis Brînzan a redus din diferență, după ce a impins, din 3 m, balonul ricoșat din învălmășeala creată în careul oaspeților. Pe final, Ciprian Rus putea egala, dar n-a găsit cadrul porții, din poziții ideale. S-a încheiat 1-2 și CS Pandurii a suferit prima înfrângere pe propriul teren, dar și a sezonului.

Iencsi: „Nu meritam nici măcar un punct”

După acest eșec, echipa gorjeană a coborât 6 locuri în clasament, până pe 13.

„A fost un joc care nu mi-a plăcut. Am început meciul foarte slab și am continuat până la pauză în acest ritm. Am fost mai determinați în repriza secundă, dar, per ansamblu, am pierdut meritat. Probabil, noi am fost prea relaxați după victoria de la Metaloglobus. Mă deranjează faptul că, la fel ca în precedenta partidă de acasă, cu Chindia, am fost conduși încă din start, dar de data aceasta n-am mai reușit să reacționăm și să revenim. Probabil n-am mai avut prospețimea necesară. Chiar dacă am avut, pe final, șansa să egalăm, după aspectul jocului, nu meritam nici măcar un punct cu Clinceni. Îmi asum acest rezultat. Probabil n-am reușit să-i mobilizez pe băieți. Am în continuare încredere în echipa mea, chiar dacă am în lot mulți jucători tineri. Trebuie să muncim mai mult”, a declarat Iencsi.

Acesta a explicat și motivele pentru care CS Pandurii s-a despărțit de mijlocașul Ionuț Zaina, care jucase titular în primele două etape, cu FC Argeș (0-0) și Chindia (3-3): „Am găsit la echipă mulți mijlocași, dar nu l-am dat afară pe Zaina, chiar dacă el a făcut un joc mai slab cu Chindia și l-am schimbat la pauză. A fost dorința lui să plece (n.r. – la ACS Șirineasa, în Liga 3) la o echipă care i-a oferit un salariu mai mare. Nu voiam să spun asta, dar aceasta este situația. Eu gândesc în perspectivă, nu-l puteam ține cu forța pe Zaina, ca el să dea apoi 10 la sută din randament, nemulțumit că n-a fost lăsat să plece unde câștigă mai bine. Știm cu toții ce probleme sunt la Pandurii”.

Ionuț Zaina fusese transferat iarna trecută de la Unirea Tărlungeni și bifase 12 jocuri în Liga I pentru Pandurii.

Etapa viitoare, echipa gorjeană va juca la Mioveni, luni, de la ora 18:30, meciul urmând de fie televizat de Digi Sport.

Pandurii – Academica 1-2

Marcatori: Denis Brînzan ’84 / Marian Constantinescu ‘3, ’74

Pandurii: R. Stanca (cpt.) – A. Vodă (’46 M. Maxin), S. Homei, D. Lung, C. Drugă – B. Dănăricu, C. Raiciu (’65 D. Brînzan), R. Trifu – V. Bujor (’67 A. Șendroiu), C. Rus, G. Dodoi.
Rezerve neutilizate: D. Popescu – D. Celea, G. Tudoran, A. Şut
Antrenor: Adrian Iencsi

Academica: A. Ureche – S. Nwabueze, I. Tătaru, C. Găină, M. Şandru – B. Barbu (’70 G. Simion), A. Lazăr, C. Gliga, M. Ion (’60 V. Mihalcea)- A. Văduva (’53 C. Pulhac), M. Constantinescu (cpt.)
Rezerve neutilizate: E. Ispas – B. Ilie, B. Matei, C. Balgiu

Antrenor: Erik Lincar

Stadion „Minerul”, Motru, spectatori 600

Arbitri: Omar Dumitrică (Craiova) – Adrian Vornicu (Iaşi) şi Alina Mihoc (Arad).