Rãsturnãri de scor la Cetate

FC U Craiova 1948 a reușit sã învingã campioana județeanã din ultimii doi ani, dupã un meci frumos cu 8 goluri.

Start bun de campionat pentru FC U Craiova 1948 care a reușit sã adune maximul de puncte din primele douã runde din Liga a 4-a Dolj. În cel mai tare meci al zilei, elevii lui Nicolo Napoli și Ovidiu Turcu s-au impus pe terenul de la Cetate, scor 5-3 (3-2) într-un meci cu rãsturnãri de scor, dar și cu ratãri monumentale, decarul craiovenilor, Adrian Cârstea, fiind în prima reprizã protagonistul a douã dintre ele. Oaspeții au început slab atât prima reprizã, cât și pe cea secundã, iar cei care au marcat în acea perioadã de joc au fost gazdele. Deschiderea scorului s-a produs relativ repede, în minutul 7, când Titu Cârstea a reluat la colțul scurt din interiorul careului, dar bucuria celor din Cetate a durat doar 3 minute, deoarece Alex Gârbițã a executat perfect o loviturã liberã și a restabilit egalitatea. Montați de golul marcat, cei de la FC U Craiova 1948 au pus ușor stãpânire pe joc și l-au controlat pe toatã durata meciului. Cu toate cã dominau, oaspeții au fost din nou conduși, Dorel Stoica marcând pentru 2-1 dintr-o loviturã liberã în minutul 14, dar apoi Adrian Cârstea nu le-a lãsat prea mult pe gazde sã se bucure, egalând în minutul 19. Scorul primei reprize a fost stabilit de Raicea în minutul 37 care a venit lansat și a pus latul la centrarea de pe partea stângã a lui Gârbițã. La 15 minute de la reluarea pãrții secunde Dorel Stoica face dubla reluând din 10 metri dupã un balon ricoșat din transversalã, dar din respect pentru fosta echipã acesta nu s-a bucurat la nici unul dintre cele douã goluri marcate în schimb a fost înjurat pe nedrept, mai ales cã în trecut și-a fãcut datoria sub culorile celor de la FC Universitatea, pe toatã durata meciului de cei 500 de suporteri din Peluza Sud prezenți la Cetate. Profitând de o eroare a gazdelor Avram a fãcut o incursiune pe partea stângã a centrat pânã la Adi Cârstea care a pus latul pentru 4-3, iar rezultatul final al celui mai spectaculos joc din județ al începutului de sezon l-a stabilit Claudiu Bãlan, acesta reluând cu latul la colțul lung din interiorul careului. În meciul de la Cetate, formula folositã de Nicolo Napoli și Ovidiu Turcu a fost: A. Preda – Condrea, Dina, Avram, Luicã – Raicea, Dragomir, Cl. Ștefan, Gârbițã – Ad. Cârstea, Bãlan. Au mai intrat Stoichițoiu, Marinoiu și Chircan. Tractorul Cetate a folosit formula: Ispir – Vasilicã, Tãerel, Dicu, T. Cârstea – A. Isfan, Schintee, D. Oprea, Stanciu – D. Stoica, Al. Sârbu. Au mai jucat Al. Sodoleanu, Baciu Manda și L. Isfan. Etapa viitoare, FC U Craiova 1948 va evolua pe teren propriu cu Ajax Dobrotești, în timp ce gruparea din Cetate se va deplasa la Bãilești.