Start perfect pentru U Craiova 1948

Trupa lui Napoli și Turcu a dat recital de goluri în fața numărului mare de suporteri care au venit să o încurajeze.

Cel mai așteptat meci al rundei inaugurale în prima ligă doljeană a fost fără discuție cel de pe “Aripile”, unde FC U Craiova 1948 revenea după 6 ani de absență într-un nou joc oficial. Cu tribuna arhiplină, dar și cum mulți fani în spatele gardului, elevii pregătiți de Nicolo Napoli și Ovidiu Turcu au surclasat cu 4-0 pe Dunărea Calafat, una din echipele cu pretenții în acest sezon. Jocul a fost unul spectaculos, mai ales în partea secundă, când s-au și marcat golurile, iar atacantul Claudiu Bălan a fost cel care a dat tonul la goluri, deschizând scorul de la punctul cu var în minutul 58, iar la 3 minute avea să fie completat de celălalt Claudiu din echipă: Ștefan. Bălan avea să facă dubla în minutul 70, apoi fundașul stânga Samuel Luică avea să stabilească cinci minute mai târziu scorul final ala unei partide perfecte pentru FC U Craiova 1948.

Acest start îi face pe craioveni să fie favoriți încă din prima rundă la câștigarea campionatului, deși meciuri grele vor mai fi în acest sezon, dar valoarea lotului de care dispune cuplul Napoli -Turcu poate fi un atu în plus față de celelalte competitoare. La gruparea craioveană “11” -le de start a fost: Preda – L. Condrea, Ed. Dina, M. Avram, Luică, B. Dragomir, Cl. Ștefan, Ad. Cârstea, Gîrbiță, Stoichițoiu, Cl. Bălan. Au mai evoluat Uţă, Marinoiu, Raicea și Gheorghe. Dunărea Calafat s-a prezentat în formula: Surdu – Săpăceanu, Puţintelu, Sgubin, Matei, Grigorie, Târâşi, Iureş, Drăghici, Tudosie, Cotocu. Au mai intrat: Mihalache şi Giubelan.

Tot în etapa inaugurală din Liga a 4-a Dolj, într-un alt joc interesant al rundei, la Podari, echipa locală Jiul, pregătită de Adrian Nedelea, a învins cu 2-1 pe Metropolitan Ișalnița, după ce la pauză scorul a fost egal, 1-1. În celelalte meciuri ale etapei s-au înregistrat rezultatele: Flacăra Moțăței -Recolta Ostroveni 6-3, Progresul Băilești – Progresul Segarcea 0-0, Știința Danubius Bechet – Ajax Dobrotești 5-2 și Unirea Tricolor Dăbuleni – Viitorul Cârcea 3-3. Partida Victoria Plenița – Tractorul Cetate va avea loc de la ora 18.

Runda viitoare, ce va vea loc sâmbătă, de la ora 11, programează meciurile: Metropolitan Ișalnița – Flacăra Moțăței, Progresul Segarcea – Jiul Podari, Dunărea Calafat – Progresul Băilești, Tractorul Cetate – U Craiova 1948, Ajax Dobrotești – Victoria Plenița, Viitorul Cârcea – Știința Danubius Bechet și Recolta Ostroveni – Unirea Tricolor Dăbuleni.

1. U Craiova 1948 1 1        0        0        4-0    3
  2. Flacăra Moțăței 1 1        0        0        6-3    3
  3. Danubius Bechet 1 1        0        0        5-2    3
  4. Jiul Podari 1 1        0        0        2-1    3
  5. Viitorul Cârcea 1 0 1        0        3-3    1
  6. UT Dăbuleni 1 0        1        0        3-3    1
  7. Progresul Segarcea 1 0        1        0        0-0    1
  8. Progresul Băilești 1 0        1        0        0-0    1