Aur și argint pentru severineanul Bondoc

Legitimat la CSM Drobeta Turnu Severin, Adrian-Marian Bondoc a cucerit 2 medalii la Campionatul Național de atletism pentru juniori III

Pe pista Stadionul Iolanda Balaș-Soter, din București, elevul pregătit de Mirel Bîrcu s-a impus în proba de 800 m, cu timpul de 2:02.89 minute, devansându-l cu aproape 2 secunde pe Cosmin Adelin Ardelean, de la LPS Banatul Timișoara. Severineanul Bondoc a fost la un pas de aur și la 1500 m, dar i-au lipsit 44 de sutimi de secundă pentru a trece linia de sosire în fața lui Oscar Mathias Kiss (LPS Banatul Timișoara, 4:18.41 minute).

„Puteam deveni dublu campion național, dar mi-au lipsit vreo 40 de sutimi de secundă. Oricum, sunt mulțumit de cele două medalii și de timpii obținuți. Am muncit mult și sper să am constanță în rezultate”, a declarat Adi Bondoc.

În martie, la Campionatul Național de atletism în sală, severineanul  cucerea aurul la 1500 m, cu timpul de 4:18.36 minute, și argintul la 800 m (2:09.61).

La Naționalele desfășurate week-end-ul trecut, de la București, CSM Drobeta Turnu Severin a mai fost reprezentat de Marius Predescu, clasat pe locul al XII-lea la 400 m (56.04) și de Gheorghe Corcovineanu, poziționat pe 11 la 3000 m (10:00.45). Probele menționate au fost câștigase de Dumitru Ionaș (CSM Pitești, 52.24), respectiv Alexandru Marica (Athletic Cluj, 9:26.10).