vineri, aprilie 19, 2024

Rezultate bune pentru luptătorii craioveni la competițiile școlare

Luptele craiovene au cu ce se mândri, existând în Bănie o școală care produce performanță și potențiale valori la această disciplină. Ultimele rezultate de remarcat ale practicanților de lupte din Craiova au venit în urma Campionatului European Școlar (12-15 ani) și Campionatului Național Școlar, de unde aceștia s-au întors cu medalii. La competiția continentală, ce a avut lco în Serbia, sportiva Ana Maria Cristescu, aflată în dublă legitimare LPS-CSM Craiova, a reușit să cucerească medalia de bronz în limitele categoriei 40 de kilograme, după ce a avut de trecut printr-un program de slăbire încheiat înainte de startul concursului pentru a face kilogramele necesare categoriei. Craioveanca pregătită de antrenorul Valentin Boboșca a învins o luptătoare din Ucraina în primul meci, dar a pierdut în fața unei alte sportive din aceeași țară în meciul secund, ca mai apoi să se impună în fața unei turcoaice cu 6-0 pentru a obține medalia de bronz. Rebeca Bărăga, o altă luptătoare din Bănie, legitimată la LPS Petrache Trișcu Craiova și pregătită tot de Boboșca, a participat de asemenea la europenele școlare, dar a pierdut ambele meciuri disputate suferind de niște probleme de sănătate. La Campionatul Național Școlar, desfășurat la Sfântu Gheorghe, craiovenii au urcat de cinci ori pe podium. Luptătorii de la LPS Petrache Trișcu Craiova, care sunt pregătiți de frații Aurel și Marius Cimpoeru și de Valentin Boboșca, au obținut un titlu național prin Simona Zidaru (60 kg), două distincții de argint adjudecate de frații Alisa Bora (32 kg) și Ștefi Bora (42 kg) și alte două bronzuri aduse de evoluțiile lui Mignea Stănculescu (42 kg) și Violetei Măicănescu (52 kg). Pe locurile cinci s-au clasat Raul Capră (69 kg) și Alin Piroi (100 kg).