Viitorul a câștigat în fața Craiovei și e favorită la titlu

Fără miză pentru trupa lui Mulțescu, partida cu FC Viitorul de duminică seara, disputată la Pitești, s-a încheiat cu victoria constănțenilor. Echipa pregătită de Gică Hagi a trecut la limită de craioveni cu scorul de 1-0, într-un meci în care tehnicianul formației oltene a ales să introduce mai mulți juniori pe teren, doi dintre ei debutanți la prima echipă, portarul Andrei Vlad și atacantul Alex Popescu. Gigi Mulțescu i-a mai aruncat în joc din primul minut pe Screciu și Petre, dar ei au acumulat deja experiență la acest nivel. Radu Bârzan a fost cel de-al cincilea junior folosit de antrenorul oltenilor, acesta intrând în locul lui Bucurică în minutul 20 al meciului. Această alegere a staff-ului din Bănie de a merge pe mâna tinerilor împotriva lui Viitorul a stârnit nemulțumire printre oficialii lui FCSB care au adus acuzații în timpul meciului, dar și la final legate de o atitudine noncombat a craiovenilor ce a dus la succesul Viitorului și astfel să aibă prima șansă la titlu. Echipa lui Hagi a marcat singurul gol al meciului în repriza secundă prin Coman (51), iar în ciuda ocaziilor avute CSU Craiova nu a reușit să egaleze până la final, Ivan, intrat la pauză, și Bancu ratând din poziții favorabile. În finalul partidei, Jazvic a reluat mingea în poartă, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid, iar scorul a rămas 1-0 pentru FC Viitorul care a plecat cu toate punctele de la Pitești. „A fost un meci greu pentru noi, contra unei echipe cu fotbaliști buni. Am încercat să odihnim nişte jucători, n-am mai făcut-o, la pauză l-am băgat pe Ivan şi, culmea, atunci am primit gol. Am urcat liniile, am ajuns la poartă și nu e nimic nou sub soare că am ratat ocazii un campionat întreg. Rezultatul ne era nefavorabil, era normal să forţăm şi să încercăm să egalăm. Mie nu mi-a cerut nimeni să pierd cu Viitorul. Sunt supărat că am pierdut. Jucătorii tineri nu au încă forţă pentru a susţine meciuri cu echipe bine pregătite. Ai noştri încă trebuie să mai crească. N-am reuşit să înscriem, dar, una peste alta, eu zic că nu are nimeni ce să ne reproşeze. Am încercat să fim pozitivi, am făcut ce am putut, dar de un an de zile ratăm mereu. Mă gândesc doar la meciul de Cupă, acela e cel mai important. Mă gândesc cu groază de unde putem face două echipe pentru meciurile cu Steaua şi Voluntari. Vedem cine a rămas valid, cine mai revine, cine e suspendat, e o situaţie foarte delicată. În play-off am jucat toate meciurile în deplasare, aşa că nimeni nu are ce să ne spună. Am scos puncte în deplasare, unde e mai greu, suntem înaintea campioanei. Pentru primul play-off, fără transferuri, cu un lot subţire, ne-am descurcat“, a declarat antrenorul Craiovei Gigi Mulţescu, la Digi Sport. În ultima etapă din play-off, CSU Craiova va juca pe terenul lui FCSB, sâmbătă, de la ora 20.00.

Marcel Popescu: “Nu am făcut nimic greșit. Mergem să ne jucăm șansele și la FCSB

Președintele clubului craiovean a negat orice suspiciune cum că echipa olteană s-ar fi dat la o parte în acest meci. „Cred că un rezultat de egalitate era echitabil. Sunt sigur că prestația pe care au avut-o jucătorii, necunoscuți pentru unii, este în afara oricărei bănuieli. Am câștigat un portar, dar faptul că am avut indisponibilitățile de lot, cu suspendarea lui Mateiu, problemele lui Băluță, l-am menajat o repriză pe Ivan, au cântărit mult. Cu echipa completă cred că ne-am fi exprimat altfel. Din păcate nu am avut la dispoziție toată echipa, iar în același timp interpretările sau supozițiile care s-au adus echipei le consider nefondate. Nu văd de ce se insistă pe o stare de noncombat sau de o complicitate tacită în a stabili ierarhia clasamentului altfel decât pe teren. A fost un meci corect! În tribună au fost oameni de la patru cluburi din străinătate, reprezentanții lor sunt oameni de specialitate și ca o curiozitate i-am întrebat după meci cum ar răspunde dacă ar fi oficiali ai Craiovei și ar fi acuzați de ce am fost noi. Mi-au spus că meciul acesta a fost curat 100%. Este poziția unor reprezentanți ai fotbalului de top din Cehia, Franța, Turcia și din Italia. Când patru reprezentanți ai unor cluburi importante spun că meciul a fost curat, îi cred pe ei și nu dau curs unor speculații prin care unii încearcă să-și disimuleze propriile slăbiciuni și să ne găsească pe noi vinovați de nereușitele lor. Noi mergem să ne jucăm șansele și în Capitală, cu FCSB, și ce nu am reușit astăzi, un rezultat de egalitate sau o victorie, sper să înregistrăm la București“, a spus președintele lui CSU Craiova.