Futsal/Sâmbãtã, start în campionatul județean

Timp de o lunã și ceva, futsalul din Dolj își va stabili campioana, turneul final fiind în Sala Sporturilor ”Ion Constantinescu”
În organizarea AJF Dolj în perioada 29 aprilie-28 mai se va derula campionatul județean de futsal. Competiția se va desfãșura în sistem 6 serii preliminare (turnee de o zi) ce se vor organiza la Ișalnița, Filiași, Dãbuleni, Calafat, Segarcea și Bãilești, iar câștigãtoarea fiecãrei serii va participa la turneul final care va stabili campioana județeanã Dolj, turneu care va avea loc în perioada 3-4 iunie la Craiova, în sala”Ion Constantinescu” din Valea Vlãicii. Primele douã serii se vor disputa la Sala Sporturilor din Ișalnița în data de 29 aprilie, la care pot participa echipele din Craiova, Ișalnița și localitãțile limitrofe și respectiv la Dãbuleni (echipele din zonã) în data de 30 aprilie, urmând ca celelalte 4 serii sã se desfãșoare în luna mai. În fiecare serie se pot înscrie maxim 6 echipe, cu excepția seriei de Craiova-Ișalnița unde pot participa 12 echipe. La competiție poate participa orice echipã de amatori (nu este obligatoriu sã fie organizatã ca asociație sportivã, se poate juca pe baza de tabel nominal). Sistemul de desfãșurarea a jocurilor va fi urmãtorul: se joacã în format 4+1 jucãtori, maxim 12 jucãtori/echipã, meciuri a cate 2 reprize de câte 15 minute, cu minge specialã de futsal pusã la dispoziție de organizatori. Echipele care nu au echipament adecvat vor putea juca cu maieuri de departajare oferite de AJF Dolj. Toate meciurile vor beneficia de 2 arbitri, un cadru medical si un scorer-cronometror. Asociația de Fotbal Dolj nu este la prima competiție de gen în acest an, precedenta fiinda prima ediție a Cupei AJF Dolj la categoriile Open și Old-Boy. Acet turneu care s-a jucat în Sala Polivalentã din Ișalnița în perioada 14-29 ianuarie a fost câștigat la prima categorie de gruparea Friends care s-a impus în finalã, scor 4-2, în fața divizionarei D Viitorul Cârcea. În semifinale Friends trecuse cu 6-2 de Danubius Bechet (Liga a 4-a Dolj), în timp ce trupa lui Ionuț Țiclea a eliminat, scor 3-2, pe Phoenix. Cel mai bun jucãtor a fost declarat de organizatori Dãnuț Stancu de la Friends, iar cel mai bun portar a fost ales Aramis Dragomir, de la Viitorul Cârcea. La cealaltã categorie a sportivilor de peste 35 de ani s-a impus gruparea Phoenix Craiova. Aceastã formație a depãșit în finalã, scor 6-1, pe cei de la Pro EFS, iar locul 3 a fost ocupat de Old Boys U Craiova câștigãtoare cu 5-3 dupã lovituri de departajare în fața celor de la Viitorul Știința. Gruparea Phoenix a dat pe Cãlin Pantelimon (cel mai bun jucãtor al turneului), dar și pe Cãtãlin Rizan (cel mai bun portar). Titlul de golgeter la turneul veteranilor i-a revenit lui Marian Dobre de la finalista Pro EFS.