Liga a 3-a, seria a 3-a/ Filiași, a doua remizã la rând

Trupa lui Florin Șoavã a terminat la egalitate derbiul cu CSU II un meci presãrat cui o eliminare și multe cartonașe galbene.

Cel de-al treilea derbi doljean din aceastã lunã s-a jucat pe arena de la Combinat, unde ACSO Filiași și CSU II Craiova au remizat, scor 1-1, la capãtul unui joc tensionat, cu nervi și cu puține ocazii de poartã. Deschiderea scorului s-a produs în minutul 26, când Alex Popescu a reluat de la opt metri sub barã, dupã o pasã venitã din dreapta. Gazdele au restabilit egalitatea în prelungiri, în minutul 90+3, când Nicușor Neacșu a șutat puternic de la 14 metri. În tabãra gazdelor antrenorul Florin Șoavã era doar pe jumãtate mulțumit de realizãrile echipei sale: Calitatea jocului a lãsat de dorit. Am fãcut un joc slab. Accidentarea lui Bogdanovici ne-a dat peste cap, iar rezultatul este echitabil deși mă așteptam sã marcãm pe final. Încercãm sã creștem, sã facem pe unii dintre ei lideri. Fiecare echipã a încercat sã câștige, dar avem probleme, lotul este subțire, Bogdanovici este accidentat, Neacșu suspendat și ne așteaptã etapa viitoare un meci greu cu o echipã bunã Sporting Roșiori. La ACSO Filiași au evoluat: Mogoșanu – Calu, Lupu, Neacșu – Bogdanovici (19 Fruntelatã; 64, Pârvuicã) – Borhot, Borneci, Papa (64 Tãnase), Crușoveanu – Durițã, Bãlan. În schimb tehnicianul „satelitului”, Cornel Papurã a fost deranjat de modul de arbitraj.

Am condus jocul în primul rând. Suntem aici sã învãțãm copiii ãștia sã joace, sã fie preocupați de joc, dar ce s-a întâmplat la acest meci nu promoveazã fotbalul în general, dar ambele echipe au avut obiective diferite. Dacã pe noi ne-a interesat sã jucãm, sã pasãm, consider cã ne-am îndeplinit obiectivul, iar echipa adversã, din ce am vãzut, are același stil sã protesteze la orice decizie a arbitrului și sã nu facã 3 pase. Cred cã și ei și-au îndeplinit obiectivul. Acest meci meritam sã îl câștigãm foarte ușor, cu puținã atenție și cu un arbitraj decent. E pãcat cã își bat joc de niște copii de 17 -18 ani care au muncit și sã își batã joc cineva este urât”, a spus la finalul meciului antrenorul echipei CSU II, Cornel Papurã.

Acesta i-a folosit pe: Vlad – Vlãdoiu, Hodea, Hreniuc (63 Ion), Borța (68 Trocan) – Petre, Enache, Țoiu – Manea (54 Frãsineanu), Al. Popescu, Bârzan (46 Constantinescu). CSU II a avut și un jucãtor eliminat, portarul Andrei Vlad primind al doilea galben în minutul 90+4.

În urma acestei remize, ACSO Filiași ocupã locul zece, iar CSU II Craiova se regãsește pe 12. Etapa viitoare filieșenii vor primi pe teren propriu replica grupãrii din Roșiori, în timp ce trupa lui Papurã va evolua în deplasare la Concordia II Chiajna. Tot în runda a 23-a s-au mai juca peciurile: Urban Titu – Concordia II Chiajna II 1-1, Atletic Bradu – SCM Pitești 1-3, CS Mioveni II – FC Aninoasa 2-2, FC Voluntari II – FC FCSB II 1-3, Flacãra Moreni – FCM Alexandria, Sporting RoșioriACS Podari 3-0 (echipa oaspete nu s-a prezentat la meci), iar ACS Șirineasa a stat.

1. SCM Pitești 22 17 5 0 57-12 56

2. FC Voluntari II 21 9 7 5 37-29 34

3. Atletic Bradu 22 9 5 8 40-39 32

4. FC Aninoasa 22 7 10 5 26-20 31

5. Sporting Roșiori 21 9 4 8 30-28 31

6. Flacãra Moreni 21 8 7 6 29-20 31

7. CS Mioveni II 22 8 6 8 32-34 30

8. Concordia II 22 8 6 8 30-32 30