joi, martie 28, 2024

Eșec clar în primul meci cu U Cluj

Întâlnind cel mai greu adversar posibil, SCM U Craiova a cedat fără drept de apel în prima partidă din sferturile de finală ale play-off-ului. Formația din Bănie este prezentă la Cluj-Napoca pentru primele două jocuri din această fază a campionatului, luni seara evoluând în meciul de debut în compania echipei de pe primul loc, U-BT Cluj. Diferența de valoare și-a spus cuvântul în această întâlnire, care a fost câștigată la pas de gruparea clujeană, cu scorul de 100-74. Cele 100 de puncte încasate de craioveni au desemnat recordul de puncte reușite pentru U Cluj în acest sezon, care nu mai marcase în niciun meci atât de mult. Puterea gazdelor a fost vizibilă încă din primul sfert, în care clujenii s-au impus cu 29-17, acumulând un avantaj liniștitor pe tabelă de la finalul primelor zece minute. Replica lui SCM U Craiova a întârziat să apară …. până la sfârșitul partidei. Elevii lui Vuksanovic nu au mai putut recupera din diferență, reușind doar să facă un sfert doi ceva mai bun, adjudecat cu 23-22. După pauză, echipa gazdă și-a continuat evoluția excelentă, iar sferturile trei și patru au fost clar câștigate de U Cluj cu 27-18 și 22-16, ajungând astfel la borna 100. Formația olteană are parte de un început foarte slab de play-off, iar dacă va arăta la fel și în cel de-al doilea meci de la Cluj, care va avea loc astăzi, de la ora 20.00, va fi doar carne de tun pentru ardeleni. În play-off, sistemul de joc este de cel mai bun din cinci partide, urmând ca după cele două jocuri din Ardeal să se mai dispute alte două partide la Craiova și încă un meci decisiv dacă va fi necesar.

Sursăfoto: facebook.com/UBTCluj