joi, martie 28, 2024

Liga a 3-a, seria a 3-a/ Doljenii au luat 4 puncte

ACS Podari s-a impus cu Steaua II, iar CSU II a remizat la Alexandria.

Dupã douã eșecuri fãrã gol marcat, ACS Podari a reușit sã învingã pentru prima datã într-un oficial în acest an. Trupa lui Victor Naicu s-a impus, sâmbãtã, scor 1-0, pe teren propriu, în fața echipei secunde a grupãrii Steaua București. În meciul ce a contat pentru etapa a 19-a din Liga a 3-a, seria 3. Unicul gol al meciului a fost marcat de Alex Raicea, care a trecut frumos de Pleașcã și a șutat imparabil la colțul lung. Meciul a fost unul cu douã reprize distincte, în prima bucureștenii controlând mai mult jocul, apoi dupã pauzã podãrenii au fost mult mai periculoși. În prima parte, Mecea s-a remarcat la penaltiul executat de Denis Man, iar cu 9 minute înaintea finalului fundașul echipei lui Ion Toma, Ionuț Dinu a vãzut al doilea galben și a plecat mai devreme la vestiar.

„Trebuia sã vinã și victorie. Aveam mare nevoie de puncte. A fost o victorie muncitã și îi felicit pe bãieți pentru modul cum au luptat. E foarte frumos când o bați pe Steaua. Mã așteptam sã fie un meci mai ușor pentru noi, dar nu a fost așa pentru cã au venit cu cinci jucãtori de la echipa mare. Au avut o echipã bunã, cu multã calitate. În repriza secundã am fost noi mai periculoși, iar Raicea, care a jucat foarte bine, a marcat un gol frumos”, a declarat antrenorul Victor Naicu. În meciul cu Steaua II, la ACS Podari au jucat: Mecea – Orban, Dina, Avram, Luicã – Fieraru, Stancu, Dragomir, Raicea – Preda, Geanimu. Pe parcurs au mai intrat: Velica, Sârmon, Dumangiu și G. Neacșu. De partea cealaltã, „satelitul” Stelei a jucat cu: Poianã – Pleașcã, Dinu, Tudorie, Mihai – Vlad, Raiciu, Nicola, Simion – Mihalcea, Man. Au mai intrat Ciochinã și Gavrilã.

„Satelitul”, dezavantajat de arbitri la Alexandria

Cu un început bun de retur, echipa secundã a CSU Craiova era sã obținã victorie și la Alexandria. Din pãcate puștii lui Cornel Papurã și Mugur Gușatu au fost dezavantajați de unele decizii ale brigãzii de arbitri. În prima reprizã, craiovenii au deschis scorul prin Alex Popescu, el marcând dintr-un penalti scos de Burlacu. La începutul pãrții a doua, a scos penalti și Buzan, dar dupã multe minute de scandal, gazdele l-au lãmurit pe arbitru sã scoatã lovitura în afara suprafeței de pedeapsã. Fluierașii au acordat apoi 11 metri pentru Alexandria și așa s-a fãcut 1-1, marcator fiind Floricel fundaș venit de la conjudețeana Sporting Roșiori. CSU II a terminat meciul în inferioritate numericã, Robert Petre fiind eliminat pentru douã cartonașe galbene.

„Puteam sã ne întoarcem cu cele 3 puncte, dar așa se întâmplã când ai parte de un arbitraj ostil. Dacã în prima reprizã nu avem ce reproșa arbitrilor, dupã pauzã a fost o furãciune ordinarã. Centralul meciului a acordat un alt penalti pentru noi, la Buzan, la semnalizarea asistentului, dar gazdele s-au dus peste el și au vociferat, iar centralul a scos lovitura în afara careului. Imediat le-a dat lor penalti, foarte ușor. În minutul 90+2 am scãpat trei contra unu, însã s-a arãtat ofside de la margine, însã noi nu prea am fost convinși cã a fost. Asta e, mergem înainte, dar meritam victoria la Alexandria”, a declarat secundul Gușatu. Antrenorii Cornel Papurã și Mugur Gușatu au jucat cu Vlad- Vlãdoiu, Hodea, Hreniuc, Borța- Enache, Buzan, Țoiu- Petre, A.Popescu, Burlacu. Au mai intrat Trocan, Tãtulea, Frãsineanu și Ion. Gazdele antrenate de Romicã Ciobanu i-au avut în teren pe: Tãnase – Sârbu, Ciocotealã, Floricel, Gheorghe – Mitran, Dragu, Radu, Jenaru- Desculțu, Barbãlatã.