Liga a 3, seria a 3-a/Mai bun” satelitul”Craiovei

Trupa lui Corneliu Papură a învins la scor, prin cele 3 goluri marcate pe final de joc, pe CS Mioveni II

Vineri, pe Extensiv, formația a doua de la CSU Craiova a învins cu 3-0(0-0) echipa secundă a Mioveniului. Cu Vlad, Vlădoiu, Bîrzan, Alex Popescu și Robert Petre coborâți de la prima echipă, dar și cu exilatul Nuno Rocha, introdus pe parcursul reprizei secunde, băieții lui Papură și Gușatu au dominat ostilitățile și s-au impus pe merit. Golurile au fost marcate de R.Petre în minutele 79 și 88 și A.Popescu din penalti în minutul 90+2.” Cele 3 puncte obținute au fost foarte importante pentru a ieși din zona minată. Ne-am apropiat la 3 lungimi de locul 8. Sunt mulțumit de modul cum s-a prezentat echipa, chiar dacă am avut câteva indisponibilități. Este o victorie de moral și sper să ne întoarcem cu un rezultat bun de la Alexandria”, a declarat antrenorul grupării secunde la de la CSU, Corneliu Papură. Acesta a folosit echipa: Vlad – Vlădoiu (89 Trocan), Hodea, Hreniuc, Borța – Enache, Țoiu (73 Chivu), Bârzan (62 Tătulea) – R. Petre, Al. Popescu, Frăsineanu (55 Rocha). De partea cealaltă, tehnicianul argeșenilor, Marius Stoica, i-a avut în teren pe: Sima – Alexe, Boşneag, Burnea, Lazăr, Mierlea (83 Comănescu), Traşcu, Maziliu, E. Neacşu (60 Mormolea), Fulga, Ivan.

Într-un alt meci din etapa a 18-a, dar jucat sâmbătă, ACSO Filiași a remizat, scor 0-0, în confruntarea cu FC Aninoasa.”A fost un meci echilibrat. Ambele echipe au practicat cam același joc, cu multă prudență, de luptă. Am jucat bine în prima repriză și primele 15 din partea secundă, apoi a fost un meci de angajament. Rezultatul este echitabil, dar cu puțină șansă puteam obține mai mult “, a declarat președintele filieșenilor Florin Spânu. La ACSO Filiași, antrenorul Florin Șoavă a început cu următorul unsprezece: Mogoșanu – Borhot, Lupu, Chircan, Tereche, Neacșu – Duriță, Bogdanovici, Borneci, Crușoveanu – Bălan. Pe parcurs au mai intrat: Pârvuică, Stanca, Ciocârlă, Calu. Etapa viitoare va avea zi de pauză. Singura echipă doljeană ce nu a evoluat a fost ACS Podari, care, sâmbătă, va întâlni pe teren propriu ” satelitul” Stelei. Această grupare a învins cu 2-1 pe FCM Alexandria. Pe lângă cele două meciuri, jucate de CSU II Craiova și ACSO Filiași în runda a 18-a au mai avut loc meciurile: 17 martie -Atletic Bradu – ACS Șirineasa 3-1, Concordia II Chiajna – Flacăra Moreni 2-1, SCM Pitești – Sporting Roșiori 4-0; 18 martie- Urban Titu – FC Voluntari II 1-1 și Steaua II – FCM Alexandria 2-1.

1. SCM Pitești 17 14 3 0 47-8 45

2. FC Voluntari II 17 7 7 3 30-20 28

3. Atletic Bradu 17 7 5 5 29-27 26

4. Sporting Roșiori 17 7 4 6 24-25 25

5. Flacăra Moreni 17 6 6 5 24-17 24

6. FC Aninoasa 17 5 9 3 20-13 24

7. Concordia II 17 6 5 6 19-23 23

8. ACSO Filiaşi 17 5 7 5 23-21 22