vineri, aprilie 19, 2024

Liga a 3-a/Remiză albă între” sateliţi”

Echipele secunde ale CSU II şi Steaua au terminat, din nou, la egalitate, după acel 3-3 din tur.

Satelitul” Craiovei a remizat, scor 0-0, pe terenul” Metaloglobus” din Bucureşti, în compania formaţiei Steaua II Bucureşti, în etapa a 17-a din C 3. Craiovenii au evoluat în ultimele 10 minute cu un jucător în minus, deoarece Buzan a fost eliminat. În acest meci Corneliu Papură şi Mugur Guşatu au folosit următorii jucători: Vlad – Borţa, Ion, Hodea, Ionescu – Enache, Buzan – V. Constantin (60 Țoiu), Bîrzan (55 Nuno Rocha), Burlacu (80 Frăsinescu) – A. Popescu (90 Chivu). Tot sâmbătă, dar într-un alt meci jucat de o echipă doljeană din C3, ACS Podari a pierdut pe teren propriu, scor 0-3, în faţa grupării FC Aninoasa. Marcatori în acest joc au fost: Neguţ (1, 13) şi Călinescu (71). Podărenii au evoluat în inferioritate numerică în ultimul minut, când Adrian Cârstea a primit al doilea galben, fiind eliminat. Tehnicianul Podariului, Victor Naicu i-a folosit pe: Nica – Orban, Dragomir (26 Sîrmon), Avram, Luică – Stancu, C. Ștefan (65 Preda) – Geanimu (46 Raicea), Cale (74 Velica), Cârstea – G. Neacşu. Dâmboviţenii, antrenaţi de fostul jucător de la FC Argeş, Cristi Bălaşa, i-au avut în teren pe: Bărboiu – Coman, Ștefan, Pahonţu, Cernea (78 Diţă) – Călinescu (77 Maican), Grigorescu (85 Neaga), Huţuşoru (46 Enescu), Calofir – Ene, Neguţ. Un eşec a suferit” acasăşi ACSO Filiaşi, 1-3 cu SCM Piteşti. Piteştenii au deschis scorul după doar opt minute, când Năstăsie a bătut perfect o lovitură de colţ, iar Deaconescu s-a înălţat peste defensiva olteană şi a trimis cu capul în plasă din interiorul careului mic. După pauză, gazdele au restabilit egalitatea, pentru că Udeanu a ezitat să iasă din poartă la o lovitură liberă şi Bălan a ajuns primul la minge şi a trimis peste goalkeeperul piteştenilor ieşit în întâmpinare. SCM Piteşti a avut şansa desprinderii cu 20 de minute înainte de final. Stoica a fost faultat în careu, centralul a indicat punctul cu var, însă Năstăsie a ratat lovitura de pedeapsă. SCM a obţinut a doua lovitură de pedeapsă prin Năstăsie, însă, de data aceasta, Stoica nu a greşit ţinta. Cu două minute înainte de ultimul fluier, Grecu a stabilit scorul final în urma unui contraatac ca la carte. După ce a driblat câţiva adversari care i-au ieşit în cale, juniorul argeşean la executat pe Mogoşanu cu un şut pe jos din interiorul careului. ACSO Filiaşi a evoluat în formula: Mogoşanu – Borhot, Calu, Chircan (54 Lupu), Tereche (64 Papa), Neacşu, Bogdanovici, Borneci, Duriţă (73 Ciocîrlă), Cruşoveanu (83 Pîrvuică), Bălan. De partea cealaltă liderul SCM Piteşti i-a avut în teren pe: Udeanu – Anghelina, Deaconescu, Cotigă, Şandru, Şerban, Oancea (61 Grecu), Panait, Năstăsie (83 Andrei David), Albu (46 Stoica), Căpăţână.