joi, martie 28, 2024

LIGA I/ CS Pandurii Târgu Jiu – CS Concordia Chiajna 0-1/ Au pierdut contactul cu Chiajna

Înfrângerea cu Concordia Chiajna a păstrat echipa lui Flavius Stoican pe 12, loc care nu garantează menținerea în Liga I

Echipa încropită în iarnă de Pandurii nu reușește să-și găsească cadența în Liga I. Cu un lot format din mulți jucători găsiți prin eșaloanele inferioare, trupa pregătită de Flavius Stoican n-a cunoscut gustul victoriei în 2017. După remiza cu Poli Iași (1-1) și eșecul cu Viitorul Constanța (0-3), CS Pandurii Târgu Jiu a fost învinsă, duminică seara, cu 1-0 de contracandidata Concordia Chiajna. Unicul gol al partidei de la malul Dunării a fost izbutit, în minutl 41, de mijlocașul Raul Costin, care l-a lobat pe portarul Răzvan Stanca, ieșit în afara careului, să-l blocheze pe atacantul Robert Răducanu. Singura ocazie clară de gol al gazdelor i-a aparținut mijlocașului Răzvan Stana, al cărui șut, din minutul 6, a fost respins de Cristian Bălgrădean. Ratarea meciului i-a aparținut însă lui Ovidiu Herea, care, scăpat singur spre poarta adversă, nu l-a putut învinge, în minutul 56, pe fostul său coechipier din tur, Răzvan Stanca. S-a încheiat 1-0 și Concordia Chiajna s-a distanțat la 5 puncte de locul 12, ocupat de Pandurii. La finele sezonului, echipa clasată pe antepenultima poziție va disputa barajul pentru menținerea în Liga I, cu ocupanta locului al 3-lea din Liga a II-a. „Sunt destul de dezamăgit de acest rezultat, fiindcă puteam obține mai mult. Am avut posesie mai bună decât adversarul, dar fotbalul se joacă pe goluri și îți trebuie ocazii ca să marchezi. Dacă am fi câștigat, depășeam Chiajna în clasament, dar nu e totul pierdut, pentru noi. Ne vom reîntâlni cu Concordia în play-out, iar acolo ne vom putea lua revanșa. Până atunci urmează un alt joc important și dificil, la Botoșani, în fața unei echipe agresive și puternice”, a declarat Stoican. La meciul găzduit de Municipalul severinean, organizatorii au vândut doar 19 bilete!

Pandurii – Concordia 0-1 (0-1)
Marcator: Raul Costin 41`
Pandurii:  Stanca – S. Nwabueze, Ene, Ilie, Bușu – Zaina (Trifu `55), Ket (Hamed `78). – Surugiu (Pîrcălabu `67), Stana, Firțulescu – Negruț. Antrenor:  Flavius Stoican
Concordia:  Bălgrădean – Feussi, Dobrosavlevici, Melinte (Bejan `66), Fota – Răsdan (Albu `54), R. Costin – Serediuc, Herea, Grădinaru (V. Munteanu `75) – Răducanu. Antrenor:  Dan Alexa
Au arbitrat:  Iulian Călin – Mircea Orbuleț și Gabriel Stroe.