sâmbătă, aprilie 20, 2024

Stoican a debutat cu o remiză

În primul amical al iernii,  echipa preluată de Flavius Stoican a remizat, scor 1-1,  cu Anzhi Makhachkala.

Pe terenul Kempesi, din Belek,  ocupanta locului 11 din Rusia a deschis scorul  în minutul 34, iar Pandurii  putea egala chiar înainte de pauză, dacă Surugiu nu irosea o lovitură de la 11 m. Revenit după împrumutul la ASU Poli Timişoara, Mărgărit a stabilit rezultatul final în minutul 70. Antrenorul Flavius Stoican a mizat pe toţi cei 25 de jucători aflaţi în lot, inclusiv pe Rodemis Trifu, care s-a alăturat de-abia marţi echipei gorjene. Acesta nu acceptase inţial noua grilă salarială şi refuzase să semneze un nou contract cu Pandurii, motiv pentru care conducerea nu i-a rezervat bilet pentru avionul cu care s-a decolat, duminică, spre Antalya. Părţile s-au înţeles ulterior şi mijlocaşul de 21 de ani a ajuns în cantonament, marţi, cu 2 zile mai târziu, faţă de colegii săi. Miercuri, cu începere de la ora 17:30,  CS Pandurii a jucat cu Anzhi Makhachkala, în primul amical al iernii,  iar Stoican a utilizat două echipe diferite pentru fiecare repriză. Singurul jucător care s-a regăsit în ambele intervale a fost portarul Popescu, care a evoluat pe finalul primei părţi şi la începutul reprizei secunde .  Astfel, în primele 45 de minute, CS Pandurii a mizat pe: Răzvan Stanca (‘30 Daniel Popescu)  – Denis Brînzan, Cornel Ene, Florin Ilie, Sorin Buşu, Olivian Surugiu, Erico da Silva, Daniel Stana, Paul Păcurar, Dragoş Firţulescu şi Gabriel Dodoi, iar în partea secundă au jucat: Daniel Popescu (‘65 Răzvan Negrilă) – Ionuţ Trocan, Ionuţ Tătaru, Ionuţ David, Laurenţiu Tudor, Bogdan Dănăricu, Ionuţ Zaina, Cosmin Mihai, Cătălin Hlistei (‘75 Rodemis Trifu), Adelin Pîrcălabu şi Daniel Mărgărit (‘75 Yasin Hamed).

Primele 3 teste, cu ruşii

Echipa gorjeană va disputa, în această după-amiază, al doilea test al iernii, cu Krylya Sovetov Samara, ocupanta locului al XII-a, în prima ligă a Rusiei. Vor urma amicalele cu lanterna roşie din liga secundă a Rusiei, Neftekhimik Nizhnekamsk, şi cu primele două clasate din Polonia, Lechia Gdansk şi Jagiellonia Bialystok. Pe 26 ianuarie, oltenii vor întâlni liderul din Tajikistan, Istiqlol Dushanbe. Noul director sportiv al Pandurilor, Robert Bălăeţ, încearcă să perfecteze un test şi pe data de 28 ianuraie, cu o zi înainte de revenirea în ţară. Pe 3 februarie, de la ora 17:30, pe Stadionul Municipal din Drobeta Turnu Severin, echipa lui Stoican va întâlni CSM Poli Iaşi, în primul meci al etapei a XXII-a din Liga I.

Programul meciurilor amicale perfectate pentru cantonamentul din Antalya:
1. 18.01.2017: Pandurii – FC Anzhi Makhachkala( Liga I Rusia, locul 11): 1-1
2. 20. 01.2017: Pandurii – Kryliya Sovetov Samara (Liga I Rusia, locul 12)
3. 22.01.2017: Pandurii – FC Neftekhimik Nizhnekamsk (Liga a II-a Rusia – locul 20)
4. 23.01.2017: Pandurii – Jagiellonia Białystok (Liga I Polonia, locul 1)
5. 24.01.2017: Pandurii – KS Lechia Gdańsk (Liga I Polonia, locul 2)
6. 26.01.2017: Pandurii – FK Istiqlol Dushanbe (Liga I Tadjikistan, locul 1)