Victorie în testul doi

CSU a învins cu 2-1 gruparea de pe locul 6 din Elveţia, Sankt Gallen

După remiza obţinută pe final prin golul lui Alex Popescu în faţa nemţilor de la Fortuna Dusseldorf, elevii lui Mulţescu au reuşit, sâmbătă, primul succes în cantonamentul din Malta. CSU a învins cu scorul de 2-1 (2-0) pe ocupanta locului şase din prima ligă elveţiană în faţa grupării FC Sankt Gallen. Startul jocului a fost unul favorabil echipei din Bănie, care a marcat rapid în minutul 4, când la o centrare venită dintr-un corner, de pe dreapta, a fost reluată cu capul peste portar, de Andrei Ivan. Acesta a mai ratat alte două ocazii, dar a stat şi la originea golului al doilea, când a pătruns pe partea stângă în careu şi i-a pasat în minutul 31 la întâlnire lui Măzărache care a reluat în plasă din 6 metri. După pauză CSU nu a mai fost la fel de consistentă în atac, mai ales că antrenorul Gigi Mulţescu a rodat toţi jucătorii tineri. Elveţienii au reintrat în joc în urma unei greşeli comise de Nuno Rocha în propriul careu de şase metri, iar Cueto în minutul 69 l-a executat pe Mingote cu un şut puternic de la zece metri. La mijlocul părţii secunde Andrei Dumitraş a ieşit din tren accidentat acuzând dureri mari de coaste după un duel cu un adversar, fiind înlocuit cu Renato Kelici. Meciul cu Sankt Gallen a fost al doilea din cantonamentul maltez, CSU urmând să mai joace alte două partide amicale, adversare fiind FC Hibernians (locul doi în Malta) şi RZ Pellets WAC (locul şapte în Austria). În meciul cu Sankt Gallen ca CSU au jucat: Calancea (46 Mingote), Petre, Kelic (46 Dumitraş, 72 Kelici), Acka (46 Popov), Briceag (46 Vlădoiu), Bancu (46 Gustavo), Baluţă (46 Rocha), Zlatinski (46 Bîrzan), Mateiu (46 Screciu), Măzărache (46 Al. Popescu), Ivan (46 Manea). De partea cealaltă antrenorul celor din Gallen, germanul Joe Zinnbauer a folosit formula: Lopar (46 Stojanovic), Hefti (46 Wiss), Haggui (62 Ledergerber), Angha (68 Gönitzer), Aratore (46 Cueto), Gelmi (62 Kodoic), Toko (59 Mutsch), Schulz (46 Wittwer), Aleksic (46 Babic), Barnetta (66 Blasucci), Ajeti (46 Buess). Tot în ziua jocului de sâmbătă cu echipa elveţiană oficialii echipei craiovene au oficializat transferurile jucătorilor Pedro Mingote (de la ASA Târgu Mureş), Radoslav Dimitrov (FC Botoşani), Alexandre Barthe (Grasshopers Zurich) şi Stephan Drăghici (revenit după împrumutul la CSM Râmnicu Vâlcea).