CUPA ROMÂNIEI – Mehedinți. Meciuri disputate în turul secund

Voința Vrata și Real Vânju Mare au furnizat surpriza optimilor de finală ale Cupei României – Mehedinți, fază în care cele 8 reprezentante ale Ligii a IV-a au jucat pe terenul echipelor de eșalon inferior

Intrate în competiție direct în turul secund, echipele de Liga a IV-a n-au avut meciuri facile împotriva reprezentantelor Ligii a V-a. Exceptând Recola Dănceu, care s-a impus cu 6-1 la Crăguiești, și Viitorul Șimian, care a câștigat cu 4-1 la Corlățel, restul jocurilor au fost echilibrate. Dacă ACS Drobeta a câștigat cu 2-0 (0-0) pe terenul liderului din Liga a V-a, Dunărea Hinova, CS Strehaia s-a impus cu 5-3 la Florești, după ce gazdele conduceau cu 3-1, în minutul 40! Greu a câștigat și Viitorul Cujmir, la Salcia, scor 3-2. Tot la limită, scor 2-1, după ce a fost condusă la pauză, s-a impus AS Corcova în deplasarea de la AS Ghiciulescu Hinova, însă gazdele au contestat identitatea a doi jucători adverși și așteaptă decizia Comisiei de Disciplină a AJF Mehedinți pentru a afla dacă se califică în faza următoare a Cupei României – Mehedinți. Surpriza a furnizat-o Voința Vrata, care a trecut cu 3-0 de Dunărea Pristol, și Real Vânju Mare, care a eliminat Dierna Orșova, scor 2-1.

Optimile de finală ale Cupei României au încheiat anul fotbalistic la Mehedinți. Sferturile se vor juca în martie 2017.