Campioană de toamnă, la golaveraj

AS Dunărea Hinova a încheiat turul Ligii a V-a Mehedinţi pe primul loc, la egalitate de puncte cu Real Vânju Mare

Golaverajul a stabilit campioana de toamnă, în ultimul eşalon fotbalistic din Mehedinţi. Victorioasă cu 7-0 la Floreşti, AS Dunărea Hinova a depăşit în clasament Real Vânju Mare, care a trecut doar cu 1-0 de Inter Crăguieşti. Ambele echipe au încheiat turul cu 28 de puncte, dar Dunărea are golaveraj mai bun, datorită victoriei din etapa a XI-a. Succesul cu 7-0 a fost adus de reuşitele lui Sorin Toma (‘2), Virgil Creţu (’15, ’45, ’70), Octavian Balaci (’56), Teodor Dăescu (’64) şi Marius Doană (’66). Dacă, până la finalul jocului, s-ar fi păstrat rezultatul de la pauză, Dunărea Hinova ar fi încheiat turul pe locul secund. Fostul lider, Real Vânju Mare, n-a putut face scor în ultima rundă, deoarece a avut un meci mult mai dificil, împotriva Interului din Crăguieşti. A fost derby-ul etapei a XI-a, iar campioana sezonului precedent s-a impus la limită, scor 1-0, prin golul Ionel Lătea, din minutul 17. Lătea este şi golgheterul turului, cu 16 reuşite. Costel Pontu (12 g; Voinţa Vrata), alături de Adrian Ștefan (9 g; – Voinţa Vrata), Sergiu Cojocaru (9 g; Unirea Gârla Mare) şi Daniel Amza (9 g; Unirea Gârla Mare) completeaza topul marcatorilor.

Urmează Cupa României

Liga a V-a se va relua în martie 2017, dar anul fotbalistic încă nu s-a încheiat, echipele urmând să joace în Cupa României – faza judeţeană Mehedinţi. Primul tur va avea loc duminică, când sunt programate 4 jocuri, după următorul program: Știinţa Broşteni – Viitorul Floreşti, AS Obârşia de Câmp – Inter Salcia, AS Ghiciulescu Hinova – AS Unirea Gârla Mare şi AS Corlăţel – Voinţa Oprişor. Primele 4 clasate din Liga a V-a vor juca direct în turul secund, pe 27 noiembrie, fază la care vor intra în urnă şi cele 8 echipe de Liga a IV-a.