CSU, cu optimism la Târgu Mureş

Forma bună din acest sezon le dă speranţe jucătorilor la un nou succes în faţa mureşenilor.

Sâmbătă seara, de la ora 18, pe stadionul ”Trans-Sil” din Târgu Mureş, CSU Craiova doreşte să continue parcursul bun din acest sezon, care a plasat-o pe locul secund, la 3 puncte în coasta Stelei. Având în faţă un adversar cu o situaţie delicată în clasament, trupa lui Dan Alexa fiind penultima în clasament cu doar 2 puncte, şi datorită penalităţii de 6 puncte de care dispune. În turul campionatului, craiovenii sau impus în meciul jucat chiar în prima zi a lunii august pe arena Extensiv”. 2-1 s-a încheiat atunci meciul, în care golurile au fost marcate de Măzărache şi Rocha, în timp ce reuşita ardelenilor a venit de la Zicu. În cele două tabere stările sunt total diferite, mureşenii pierzând ultimul joc, cel de pe teren propriu cu Gaz Metan Mediaş, grupare care îl dă momentan pe albanezul Llullaku principalul marcator al primei ligi, iar CSU vine după un succes obţinut în minutele de prelungire al jocului cu Pandurii. La conferinţa de joi, fundaşul central Stephane Acka s-a arătat încrezător cu privire la meciul cu ASA. Noi mergem la Târgu Mureş să luăm cel 3 puncte. Acest meci nu trebuie luat cu uşurinţă, trebuie să ne concentrăm de la primul până la ultimul minut şi dacă vom fi concentraţi sută la sută putem obţine victoria. Nu ne interesează dacă echipa gazdă va juca tare, important este ca noi să ne facem jocul. Am demonstrat până acum că suntem în formă, avem o stare bună la echipă şi de ce să nu ne gândim şi la primul loc. Trebuie să o ţinem tot aşa şi să continuăm la fel până la pauza de iarnă. După aceea vedem ce va fi, dar cred că putem să o ţinem tot aşa”, a declarat Acka.

După conferinţa de presă trupa lui Mulţescu s-a îmbarcat în autocar, iar azi va efectua de la ora 18, ora jocului, la Târgu Mureş o ultima şedinţă de pregătire dinaintea meciului oficial. Totodată, cum în week-end-ul următor nu se joacă meciuri în prima divizie deoarece campionatul este întrerupt de jocul naţionalei cu Polonia, CSU şi-a aflat, ieri, şi programul datelor de disputare a etapelor care au mai rămas de jucat din acest an. Astfel potrivit site-ului lpf.ro, meciurile trupei lui Gigi Mulţescu se vor juca după cum urmează: etapa a 16-a (20 noiembrie, ora 17.30)-CSU Craiova – Astra (acest meci se va juca la Drobeta Turnu Severin); etapa a 17-a (25 noiembrie, ora 20.30) – CSM Poli Iaşi – CSU Craiova; etapa a 18-a (30 noiembrie, ora 14.00) – CSU Craiova – Poli Timişoara; etapa a19-a3 decembrie, ora 20.30 – FC Viitorul Constanţa – CSU Craiova.