joi, martie 28, 2024

FOTBAL FEMININ / Severinencele, șirete la punctul cu var

După 3 partide consecutive fără gol marcat, ACS Atletic Drobeta a dispus cu 2-1 de Vulpițele Galbene Roman și a bifat prima victorie pe propriul teren

Fără victorie din runda inaugurală, când s-a impus cu 3-2 la Venus Maramureș, echipa pregătită de Daniel Ispas a provocat, în etapa a V-a a Ligii a II-a la fotbal feminin, prima înfrângere vulpițelor din Roman.  Pe Stadionul Termo, oltencele s-au dovedit a fi mai șirete și s-au impus cu 2-1, după ce moldovencele au deschis scorul, prin Paula Agu, în minutul 20. La pauză, rezultatul era egal, după golul, din penalty, izbutit de Loredana Sîrbu (’30). Anterior, Roxana Gogîlea irosise o lovitură de la 11 m.

Oltencele au scos trei penalty-uri

Tot de la punctul cu var, severinencele au marcat golul victoriei, prin Paula Usturoi, în minutul 55. Etapa viitoare, ACS Atletic Drobeta va juca, în deplasare,  cu lanterna roșie FC Onești, de care o despart 5 puncte.  Severinencele ocupă locul al VI-lea, din opt formații înscrise în cel de-al treilea eșalon fotbalistic. „A fost un joc echilibrat, dar victoria noastră e meritată. An pus capăt seriei negative și vreau să legăm victoriile la Onești, unde întâlnim ultima clasată. Avem un moral bun, fiindcă am provocat prima înfrângere echipei din Roman”, a precizat antrenorul severinean Daniel Ispas. Acesta a mizat pe Lavinia Sporea – Sidonia Giuverdea, Paula Usturoi (cpt.), Dara Bărzuică, Roxana Safta – Roxana Știubei (’51 Lavinia Erceanu), Loredana Sîrbu, Roxana Gogîlea, Anastasia  Vlad-Popescu, Bianca Pîrvănescu (’72 Maria Urhuț) – Cerasela Băluță (’86 Roxana Truican).