miercuri, aprilie 24, 2024

13, cu noroc pentru Dina

Atacantul CSM-ului a realizat o dublă în meciul cu Luceafărul Oradea decisiv în obţinerea celei de-a cincea victorii a vâlcenilor.

Sâmbătă CSM Rm. Vâlcea a făcut un meci excelent, pe teren propriu, cu Luceafărul Oradea. Viperele lui “Jerry” Gane au învins cu 3-0 formaţia antrenată de Erik Lincar, fost antrenor al Vâlcii.

Debutul jocului a adus prima acţiune periculoasă a vâlcenilor, când în minutul 11 la o acţiune prelungită de atac a gazdelor purtată de Drăghici, mingea este respinsă până la 18 metri, de unde Piscanu a şutat puternic, pe jos, de puţin pe lângă bară. La numai un minut şi orădenii au avut o şansă uriaşă, după ce Roşu a scăpat spre poarta gazdelor, Cabuz a ieşit şi a respins în jucătorul oaspeţilor, care, rămas singur cu poarta goală, a reluat peste. Deschiderea scorului s-a produs în minutul 24, Ceapă înscriind simplu din 6 metri după o centrare de pe stânga. S-a făcut 2-0 în minutul 27, pentru că Mihai Dina a punctat cu capul după o lovitură de colţ de pe partea dreaptă. Până la final “Dinel” a mai înscris odată în minutul 83 după ce a profitat de eroarea portarului Pap. Acesta a fost ezitant şi în minutul 74, când a scăpat balonul, dar acesta după ce s-a lovit de piciorul lui Pârvulescu a ricoşat în bara laterală a porţii orădene.

Aflat într-o formă bună în ultimele jocuri, Dina promite că marţi, de la ora 14.30, le va oferi vâlcenilor un nou spectacol de gală, de această dată, pe teren propriu, cu CFR Cluj, în 16-imile Cupei României.

În campionat, eu şi colegii mei ne-am propus ca obiectiv unul dintre primele trei locuri. Eu sunt încrezător că putem termina pe podium şi trebuie să luptăm pentru asta. Marţi, vom juca în Cupa României. Sper că vom avea un stadion plin, care să ne susţină contra deţinătoarei trofeului. Cu acest prilej, fac un apel către vâlceni să ne susţină într-un număr cât mai mare. Sper să revină pe teren şi prietenul meu, Florin Costea. Avem nevoie de el”, a spus atacantul CSM-ului.

În jocul cu Luceafărul antrenorul vâlcenilor Jerry Gane i-a folosit pe: Căbuz – Samson, Ct. Pârvulescu, Cr. Munteanu, Ceapă, Piscanu, C. Cristea, S. Drăghici, Buşu, Bg. Geantă, M. Dina. Au mai evoluat: Neag, Marian şi Târş. Acesta din urmă a debutat în liga secundă la doar 16 ani.

Luceafărul a arătat pe teren astfel: Ed. Pap – Nogo, Balea, Hlinca, Sg. Moga, I. Ban, Ţegle, Feher, C-tin. Roşu, Arnăutu, Zs. Lukacs. Au mai jucat Bedea, Balla, P. Păcurar,