De trei meciuri, fără victorie

Pandurii nu a reuşit să iasă din impasul în care se află de trei etape. În ultimul meci disputat, luni seara, în cadrul etapei a XI-a, formaţia gorjeană a mai consemnat o întâlnire fără victorie, după înfrângerile suferite în jocurile cu CSM Poli Iaşi şi FC Viitorul, însă de această dată partida s-a încheiat cu o remiză albă. Duelul de la Chiajna, dintre Concordia şi Pandurii, s-a terminat cu scorul de 0-0, la finalul unui joc în care nu au lipsit ocaziile de poartă, dar a absentat finalizarea. Ilfovenii au fost mai în formă decât gorjenii, creându-şi mai multe oportunităţi importante de a marca. Concordia a nimerit bara în finalul primei reprize, moment în care pandurilor le-a trecut glonţul pe lângă ureche. Echipa pregătită de Grigoraş a evoluat în ultimele cinci minute ale meciului cu un om în minus pe teren, mijlocaşul Obodo fiind eliminat în minutul 85, după ce a primit al doilea cartonaş galben. Formaţia din Târgu Jiu a reuşit să nu cedeze până la sfârşitul partidei şi să salveze măcar un punct din acest joc, rezultat ce o menţine în primele şase echipe ale clasamentului, cu 16 puncte.

„Am fost norocoşi să plecăm cu un egal de la Chiajna, pentru că au avut pe final două situaţii de a înscrie şi puteam să pierdem, a fost şi o eliminare. Una peste alta, trebuie să fim mulţumiţi de acest punct, după două înfrângeri consecutive. E un teren care nu le convine jucătorilor şi pe care se câştigă mai greu. E un punct muncit şi îi felicit pe jucători pentru atitudine, chiar dacă nu am avut un joc prea bun”, a declarat Petre Grigoraş, la finalul meciului. Pandurii trece printr-o situaţie dificilă din punct de vedere financiar, având din nou restanţe salariale faţă de jucători. Aceste probleme îi demotivează pe elevii lui Grigoraş, care deja nu mai dau acelaşi randament la antrenamente şi meciuri şi care sunt pregătiţi să ia atitudine dacă lucrurile nu se vor îmbunătăţi cât mai curând, aşa cum au promis oficialii gorjeni. În următoarea etapă, Pandurii va juca pe teren propriu contra FC Botoşani, pe 15 octombrie.

Concordia Chiajna – Pandurii Târgu Jiu 0-0

Stadion: „Concordia”, Chiajna

Concordia: Bălgrădean – Bărboianu, Albu, Melinte, Bucurică – Feussi, R. Costin (Asanache 90+4′), Grădinaru, Buleică (Roşu 78′) – Cristescu, Constantinescu (Pena 78′).

Antrenor: Emil Săndoi.

Pandurii: Lazar – Pleaşcă, Vasiljevic, Piţian, Grecu – Sânmărtean, Obodo – Munteanu (Antal 73′), Antal (Alexandru 68′), Herea – Ţucudean (Bunoza 87′). Antrenor: Petre Grigoraş.

Cartonaşe galbene: Costin 3′ / Sânmărtean 25′, Obodo 40′, Obodo 85′.

Cartonaşe roşii: / Obodo 85′.

Arbitri: Iulian Călin, Gabriel Bârjac, George Florin Neacşu; rezervă: Florin Miron.

Observatori: Stan Prodan, Romulus Chihaia.