joi, aprilie 18, 2024

Start cu brio, în Cupa României, pentru baschetbaliştii craioveni

Elevii lui Vladimir Vuksanovic şi-au adjudecat victoria în manşa tur a primei runde masculine din cadrul Cupei României la baschet. SCM U Craiova a întâlnit, miercuri seara, în Sala Sporturilor din Trivale, echipa BCMU Piteşti, în faţa căreia s-a impus cu ceva emoţii. Scorul final a fost 81-77 în favoarea craiovenilor, după ce la sfârşitul sfertului trei tabela indica egalitate la 59. Primul act a fost câştigat de piteşteni cu 20-17, apoi în al doilea sfert craiovenii au recuperat din diferenţă şi chiar au trecut în avantaj, impunându-se cu 27-20, în timp ce în penultimul sfert gazdele au readus scorul la acelaşi nivel, trecând de oaspeţi cu 19-15. Victoria s-a decis în sfertul patru, în care gruparea din Bănie a obţinut un avantaj minim de patru puncte, dar suficient pentru a câştiga manşa tur a primei faze din Cupa României. „A fost un meci foarte greu, dar aşa cum am promis la începutul sezonului vom juca toate meciurile cu ambiţie şi chiar dacă suntem o echipă cu buget mic, avem un grup ce luptă cu inima pentru Craiova. Mulţumim tuturor pentru susţinere şi cu siguranţă vom continua să muncim la fel, sperând totodată că vom putea completa lotul cât mai curând posibil, pentru a putea aduce cât mai multe bucurii craiovenilor”, a declarat Vladimir Vuksanovic, antrenorul echipei masculine de baschet a SCM U Craiova, după succesul de la Piteşti. Returul dintre SCM „U” Craiova şi BCMU Piteşti se va disputa, miercuri, 5 octombrie, de la ora 18:00, în Sala Polivalentă din Bănie.

B.C.M.U. PITEŞTI – S.C.M. “U” CRAIOVA 77-81 (20-17, 20-27; 19-15, 18-22)

S.C.M. “U” CRAIOVA: Abrams (23 p.), Gavrilă, W. Paul (14 p.), Popa (2 p.), Sepa (10 p.), Damian, Fraseniuc (10 p.), Marinovic (17 p.), Solopa (5 p.).

Antrenori: Vladimir VUKSANOVIC, Dragan ALEKSIC