Dezlegare la… goluri

Dacă runda precedentă marcau doar 5 goluri, cele 8 echipe din Liga a IV-a Mehedinţi au înscris de 22 de ori în etapa a 3-a

Scorul etapei l-a izbutit Viitorul Șimian, care a dispus cu 6-0 de Dunărea Pristol şi continuă să aibă punctaj maxim. Au fost primele goluri încasate în acest sezon de Pristol, care în precedentele două runde bifase doar remize albe. La Șimian, Dunărea a fost de tulburată de Ionuţ Marinescu (’26, ’71), Mădălin Mătăsăreanu (’36, ’83), Andrei Sfia (’40) şi Costinel Simulescu (’52). Cele mai multe goluri s-au înscris în partida Recolta Dănceu – Dierna Orşova. Gazdele s-au impus cu 5-3, prin reuşitele lui Constantin Negrescu (’12), Mihai Pavel (’35), Cătălin Chirfot (’37, ’88) şi Robert Țogoe (’45), respectiv Dorian Cunicel (’17), Cristian Chiriţă (’69) şi Tiberiu Pătăşanu (’90) . La Corcova, ACS Drobeta a câştigat cu 4-1 şi a bifat prima victorie. Severinenii au condus cu 2-0 la pauză, prin „dubla” lui Alin Lăpădat (’27, ’38), după care Cătălin Isac (’60) şi Cristinel Baciu (’73) au dus scorul la 4-1. Gazdele au marcat golul de onoare prin Eduard Tiţa, în ultimul minut al timpului regulamentar. Cu 3-0 a dispus CS Strehaia de Viitorul Cujmir. După 0-0 la pauză, gazdele au rezolvat ecuaţia victoriei în doar un sfert de oră de la revenirea pe teren, prin Cristi Gomoi (’47, ’52) şi Ionuţ Tiribentea (’69).