JUDO/Cupa Drobeta a rămas la malul Dunării

Pentru prima dată în acest deceniu, Turneul Internaţional de judo Cupa Drobeta a fost câştigat de clubul organizator

Cu un total de 32 de medalii, dintre care 10 de aur, CSM Drobeta şi-a adjudecat ediţia a XXXI-a a tradiţionaltului turneu de la malul Dunării, pe care nu-l mai câştigase din 2009. Anul acesta, podiumul a fost completat de Liberty Oradea şi CSM Piteşti. La competiţia de la Severin au participat peste 400 de judoka, de la 50 de cluburi, din 8 ţări. De la CSM Drobeta, pe primul loc s-au clasat Denisa Vâlvoi (U13; – 40 kg), Ana Maria Vladu (U15; – 36 kg), Ana Maria Stroe (U18 şi Seniori; – 40 kg), Anda Vâlvoi (U18; – 57 kg), Andreea Borontiş (Seniori; – 52 kg), Krisztina Tătar (Seniori; – 48 kg) , Ioan Dzitac (U15; – 34 kg şi – 38 kg) şi Tiberiu Andreca (Seniori; – 100 kg). Finala a fost pierdută de Iasmina Covaciu (U15 şi Seniori; – 44 kg), Ana Maria Vladu (U18; – 40 kg), Andreea Borontiş (U18; – 52 kg), Daniela Demetrio (U18; – 57 kg), Lorena Necula (U18 şi Seniori; – 70 kg), Diana Argint (Seniori; – 48 kg), Roberta Ioviţă (Seniori; – 52 kg), Anda Vâlvoi (Seniori; – 57 kg) şi Flavius Lungu (U15; – 34 kg şi – 38 kg). Pe ultima treaptă a podiumului au urcat Maria Popovic (U13; – 36 kg), Diana Argint (U13; – 48 kg), Ana Maria Vladu (U15; – 40 kg), Alexandra Nae (U15; – 57 kg), Andreea Bortoş (U18; – 57 kg), Spasko Mihajlovic (U13; – 42 kg), Mihai Al-Floari (U18; – 46 kg), Alexandru Chicin (U18; – 66 kg) şi Tiberiu Andreca (Seniori; + 100 kg). „Anul acesta, turneul s-a desfăşurat la 4 categorii de vârstă: U13, U15, U18 şi Seniori. Ne bucurăm că, în clasamentul general, pe puncte, ne-am clasat pe primul loc. Nu mai câştigasem de mulţi ani turneul. Am participat cu toţi sportivii legitimaţi la club, plus cu câţiva pe care îi avem în probe. Unii dintre ei au obţinut medalii la mai multe categorii de greutate şi vârstă”, a precizat Lena Sterea, unul dintre antrenorii de la CSM Drobeta.