Și-a încheiat şirul victoriilor

CSU Craiova a pus punct şirului de victorii consecutive pe care îl începuse în urmă cu trei etape. Formaţia craioveană a evoluat în etapa a cincea în fieful lui Poli Timişoara, cea mai slabă echipă a eşalonului, care întâmpină mai multe dificultăţi, însă rezultatul final nu a fost unul favorabil pentru trupa lui Gigi Mulţescu. Craiova a pierdut în ultimele secvenţe ale meciului, cu scorul de 3-2, după un joc în care s-au dictat trei lovituri de pedeapsă. Echipa din Bănie a controlat jocul în mare parte, dar ineficienţa în atac şi lipsa de concentrare în faza defensivă au făcut ca meciul să rămână fără un rezultat concret pentru craioveni. Poli Timişoara, de cealaltă parte, a ştiut să gestioneze fazele favorabile şi a profitat de aceastea pentru a-şi consemna prima victorie din acest sezon. Formaţia de pe Bega a marcat la finalul primei reprize în urma unui penalty acordat de centralul Robert Dumitru la un fault al lui Acka asupra lui Bărbuţ, la limita careului de 16 metri, faza rămânând una discutabilă, dacă faultul, sau mai precis contactul, a avut loc sau nu în suprafaţa de pedeapsă. În fine, lovitura de pedeapsă a fost acordată şi mai apoi transformată fără probleme de Artean (45), care şi-a trimis echipa în avantaj înainte de sfârşitul primului act. Golurile au început să apară cu adevărat în repriza secundă, când s-a tranşat rezultatul final. În minutul 61 a venit rândul Craiovei să primească un penalty, după o intrare dură a lui Șeroni la Ivan. Zlatinski şi-a asumat responsabilitatea executării de la 11 m, reuşind să înscrie golul egalizator. Șapte minute mai târziu oaspeţii au preluat conducerea tabelei graţie reuşitei lui Nuno Rocha (68). La acest scor, 2-1 pentru Craiova, formaţia lui Mulţescu urca pe prima poziţie a clasamentului, dar totul avea să fie răsturnat în finalul meciului, când timişorenii au întors scorul. Minutul 82 a însemnat o nouă intrare imprudentă a fundaşilor craioveni în propriul careu, care s-a lăsat cu încă un penalty pentru gazde. Popov l-a faultat pe Popovici care scăpase într-o cursă spre poarta lui Calancea, iar arbitrul a arătat punctul cu var. Acelaşi Artean a executat lovitura de pedeapsă modificând din nou tabela. Scorul era egal, dar vârful Timişoarei, Bărbuţ, a refuzat ca partida să se încheie nedecis şi, pe cont propriu, după o cursă de aproximativ 60 de metri, a marcat golul învingător pentru echipa gazdă. CSU Craiova a pierdut duelul de pe Bega, în faţa lui Poli Timişoara, iar astfel şi-a ratat şansa de a ocupa poziţia de lider al clasamentului. După terminarea meciului, din cauza supărării oficialii craioveni nu au dorit să fie prezenţi la interviurile făcute de Digi Sport, această decizie fiind luată de finanţatorul Mihai Rotaru, care va suferi şi consecinţele financiare. În următoarea etapă, CSU Craiova se va întâlni cu FC Viitorul, pe teren propriu.

Poli Timişoara – CSU Craiova   3-2

Au marcat: Artean 45 (pen), 82 (pen), Bărbuţ 90+1 / Zlatinski 61 (pen), Rocha 68

Stadion: Dan Păltinişanu, spectatori: 1.000

ACS Poli: Curileac – Scutaru, Cînu, Șeroni, Vădrariu – Poparadu, Artean – Sorescu (74 Mailat), Croitoru, Cârstocea (62 Popovici) – Bărbuţ.

Antrenor: Ionuţ Popa

CSU: Calancea – Popov, Acka, Kay, Vătăjelu – Zlatinski – Ivan, Bancu (58 Măzărache), Băluţă – Rocha, Rambe (46 Gustavo).

Antrenor: Gheorghe Mulţescu

Arbitri: R. Dumitru, O. Artene, G. Barjac. R: D. Haidiner

Observatori: C. Vasc, L. Sajtos.