vineri, aprilie 19, 2024

CSM s-a împotmolit cu ASU Poli

Trupa lui Jerry Gane nu a mai repetat prestaţia din runda trecută şi a obţinut doar o remiză albă cu echipa bănăţeană

Faţă de meciul de la Arad, antrenorul Jerry Gane a făcut două schimbări în echipa de start a partidei cu ASU Politehnica Timişoara. Au prins primul unsprezece mijlocaşul Călin Cristea şi atacantul Mihai Dina, cei care le-au luat locul lui Drăghici, eliminat contra arădenilor, respectiv Ceapă, dar asta nu s-a văzut în jocul vâlcenilor. ”Viperele” au început mai slab partida, iar timişorenii au avut prima ocazie de a deschide scorul în minutul 10, atunci când Gălan a trimis cu capul din centrul careului, dar Pârvulescu a respins în ultimul moment. Două minute mai târziu Dănăricu a şutat cu pământul de la distanţă mare dar Muţiu a fost la post şi a reţinut. Apoi Vâlcea a pus stăpânire pe joc şi Călin Cristea a avut şansa să deschidă scorul, dar mingea trimisă de mijlocaşul echipei noastre a fost respinsă de Mitrea, cu o paradă frumoasă. A urmat o altă serie de trei ocazii importante pentru CSM, dar Stana (şut peste), Dina (reluare în plasa laterală) şi Vasile (cap din interiorul careului, puţin peste) nu au găsit calea spre gol. Debutul reprizei secunde a fost mai puţin agitat. Oaspeţii s-au pus pe mai multe linii în apărare şi au mizat pe arma contraatacului în timp ce echipa noastră a încercat să desfacă blocul defensiv advers. Singurele şanse de gol în repriza secundă pentru gazde au fost irosite prin Pârvulescu şi Vasile. CSM a ajucat în formula: Muţiu – Samson, Pîrvulescu, Neag, Dumitraşcu – Ad. Cârstea (77 Georgescu), C. Cristea, D. Stana (77 Fl. Pîrvu), Vasile – Bg. Geantă, Dina (65 Ceapă). De partea cealalată la ASU Poli au evoluat: Mitrea – Stefanovici, Gălan, Telescu, Taub – Bilia, D. Constantinescu (78 M. Stancu) – P. Niţă, Dănăricu (72 Giuricici), Motreanu (62 Mărgărit) – Şt. Blănaru.

După joc tehnicianul gazdelor Jerry Gane s-a arătata puţin dezamăgit că echipa sa nu s-a impus după aspectul jocului, dar speră la o revanşă la meciul următor.

Debutul de pe propriul teren nu a fost unul foarte bun pentru că ne doream un succes. Mă aşteptam la mai mult după meciul de la Arad unde am jucat bine şi am luat un punct important. Am început mai slab prima repriză, poate şi tracul debutului pe propriul teren. Le-am dat şansa lor în două trei ocazii. Apoi am echilibrat şi puteam noi marca. A doua repriză a fost mai bună pentru noi, ASU a mizat doar pe contraatac. Am avut 3-4 ocazii pune de a puncta dar nu a venit un gol care să ne dea mai multă linişte. Am avut şi un penalty, eu aşa cred, henţul a fost în careu, dar dacă arbitrul a decis altfel, nu avem ce face. Până la urmă ne alegem cu un punct, orice punct este bun având în vedere că este un campionat lung. Nu ne rămâne decât să ne revanşăm în etapa viitoare şi să aducem toate punctele”, a declarat Gane.

La rândul său antrenorul celor de la ASU Poli, Sorin Brândescu a spus:

A fost un joc încrâncenat, între două echipe bune. Ne-am luptat şi am reuşit un rezultat de egalitate, asta este. Știam că la Vâlcea este un lot bun şi cred că ne-am ridicat la valoarea adversarului. Am avut alături de noi galerie, mereu jucăm cu ei în spate. De această dată a fost o deplasare mai lungă şi într-o zi de vineri, de obicei vin mai mulţi. Pentru acest sezon ne-am propus să rămânem în Liga a II-a, este un obiectiv realist, având în vedere că abia acum am promovat.”