Misiune dificilă pentru gorjeni, la Tel-Aviv

Echipa pandură are de trecut un test greu în preliminariile Europa League. Trupa lui Grigoraş întâlneşte în această seară pentru a doua oară gruparea israeliană Maccabi Tel-Aviv, în deplasare, de la ora 20.30, pentru a încerca să se califice în turul doi al Ligii Europa. În partida tur, gorjenii au fost învinşi clar de către Maccabi, scor 3-1, după ce israelienii au intrat în avantaj încă din minutul 7 prin golul lui Ben Haim. Pandurii a egalat până la finalul primei reprize graţie golului marcat de Herea (30), dar al doilea act a fost dominat de oaspeţi care şi-au concretizat victoria prin reuşitele lui Igiebor şi Micha. Eşecul i-a îndepărtat destul de serios pe gorjeni de posibilitatea unei calificări în fazele superioare, fiind acum o misiunea foarte dificilă pentru echipa olteană să întoarcă scorul. Deşi acest gen de reveniri sunt mai rare, nu va fi imposibil pentru echipa lui Grigoraş să facă o surpriză, dacă va aborda meciul cu atitudinea şi determinarea potrivită şi un joc foarte ofensiv, pentru că gorjenii sunt practic obligaţi să atace la Tel-Aviv pentru a marca cele trei goluri care o pot duce în următoarea fază, asta în cazul în care reuşesc să nu primească gol. În acelaşi timp, pandurii trebuie să fie precauţi în faza defensivă pentru că orice gol primit le va face viaţa mai grea în duelul din această seară.