vineri, martie 29, 2024

Marius Ionescu a încheiat pe locul 25 semimaratonul de la Campionatul European

Sportivul craiovean a concurat, duminică, la ultima mare competiție înainte de Jocurile Olimpice de la Rio. Marius Ionescu a luat startul în cursa de semimaraton de la Campionatul European de Atletism ce a avut loc în Amsterdam, în perioada 6-10 iulie. Atletul aflat în dublă legitimare cu CSM Craiova și CSM Ploiești a concurat în Olanda pentru o ultimă verificare înainte de cea mai importantă competiție a anului, care va începe pe data de 5 august, ocupând în cadrul probei de semimaraton locul 25. Ionescu a parcurs distanța cursei în timpul de 1 oră, 5 minute și 21 de secunde, cu aproximativ două minute mai mult decât cel mai bun timp al sportivului la semimaraton.

Atleții craioveni n-au ajuns în finalele individuale

În afara lui Marius Ionescu, la Campionatul European de la Amsterdam au mai luat parte și alți sportivi ai Craiovei, dar n-au reușit să se califice în cursele finale. Adelina Pastor, legitimată la CSM Craiova și CSM Timișoara, s-a oprit în semifinalele probei de 400 metri, unde a ocupat locul 17 cu timpul de 52 de secunde și 90 de sutimi. Tot în faza semifinală a încheiat competiția și craioveanca Florina Pierdevară, care este originară din Bănie dar legitimată la clubul Steaua București, care s-a clasat pe locul 16 în semifinalele probei de 800 de metri, cu timpul de 2 minute, 2 secunde și 75 de sutimi, aceasta participând și în proba de 1500 metri, unde s-a situat pe locul nouă în calificări, dar nu a mers mai departe în finală. Cele două sportive însă au făcut parte din ștafeta feminină de 4×400 metri, care a alergat, ieri seara, în finală, după închiderea ediției, iar în funcție de rezultatul obținut vor afla dacă se vor califica la Jocurile Olimpice cu echipa de ștafetă. O altă sportivă legitimată la un club din Craiova, Ancuța Bobocel (CSU Craiova) s-a clasat pe locul nouă în a doua serie de calificări la 3000 metri obstacole, înregistrând un timp de 9 minute, 48 de secunde și 91 de sutimi, și nu a prins un loc în actul final. Daniel Budin, de la CSM Craiova, a ocupat ultimul loc în calificări împreună cu ștafeta masculină de 4×100 metri a României.