joi, martie 28, 2024

Bănăţencele şi-au luat revanşa

Umbră palidă a echipei din tur, CSS Drobeta a marcat pe Bega primul gol de-abia în minutul 13, la scorul de 7-0 pentru gazde, care la pauză conduceau cu 17-5. Diferenţa s-a mărit în partea secundă şi ocupanta locului secund LPS Banatul Timişoara a câştigat meciul cu un avans de 18 goluri! În urma acestui rezultat, elevele antrenate de Ion Milovan au ajuns pe poziţia a V-lea, din şapte participante, având trei victorii, o remiză şi patru înfrângeri.

Scandal la meciul-tur

În partida-tur, CSS Drobeta se impusese cu 27-26, iar după fluierul final a avut loc o încăierare generală, provocată de fosta handbalistă a echipei severinene, Danijela Mihajlovic, transferată vara trecută în Banat. Handbalista născută la malul Dunării a marcat de două ori în partida disputată duminică, după ce jucase cu o zi înainte şi în meciul de senioare, pe care CS Universitatea Timişoara l-a pierdut cu 30-24 la HC Universitatea “Constantin Brâncuşi” Târgu Jiu, în seria B a Diviziei A, unde înscrisese de trei ori. La juniori I, CSS Drobeta va juca următorul meci pe 13 februarie, când va întâlni penultima clasată Unirea Sânnicolau Mare, în Sala Polivalentă, în timp ce LPS Banatul Timişoara, echipă calificată deja la turneul semifinal, va sta în runda respectivă.